Ukončit test

1. Kamarád ti pošle ošklivou SMS zprávu, ve které tě urazí, a pak už to nikdy neudělá.

Ne, nejde o kyberšikanu – jde o jednorázovou agresi. Kyberšikana je opakovaná a intenzivní.

2. Někdo tě vyfotí svým mobilním telefonem a pak fotku upraví tak, aby tě zesměšňovala. Navíc ji pak začne rozesílat spolužákům.

Ano, jde o kyberšikanu.

3. Někdo ti vytvoří falešný profil na Facebooku a pomocí něj uráží, pomlouvá a napadá další uživatele internetu.

Ano, jde o kyberšikanu (tzv. krádež identity).

4. Někdo tě tajně pomocí mobilního telefonu natočí, jak sedíš na záchodě. Video nahraje na YouTube.

Ano, jde o kyberšikanu.

5. Maminka ti zakázala internet, protože jsi zlobil/a.

Ne, nejde o kyberšikanu (přestože některé děti rády vykřikují, že to šikana je).

6. Někdo ti napsal na tvoji zeď na Facebook, že tě nemá rád (nepoužil nadávky).

Ne, nejde o kyberšikanu – lidé mají právo vyjadřovat i negativní názory.

7. Spolužáci o tobě na internetu vytvořili veřejnou diskuzní skupinu, ve které o tobě rozšiřují lži a pomluvy.

Ano, jde o kyberšikanu.

8. Spolužák tě vydírá, že pokud mu nebudeš odevzdávat kapesné, rozšíří o tobě na internetu, že jsi homosexuál (gay/lesba).

Ano, jde o kyberšikanu – i vydírání je kyberšikanou (přestože ještě nedochází k šíření).

9. Tvůj nejlepší kamarád ti na profil napíše: „Ty jsi ale dobytek!“ a doprovodí svůj vzkaz několika smajlíky.

Ne, nejde o kyberšikanu, ale o škádlení. Kamarádi mohou použít i vulgární výrazy, ale přesto je nevnímají jako ponižující a ubližující – vzájemné síly jsou vyrovnány.

10. Kamarád tě ve škole urazil, a proto jsi se rozhodl/a pomstít. Tajně jsi ho ve škole vyfotil/a a začal/a jsi jeho fotografii rozšiřovat internetem s doprovodným komentářem, že je zloděj.

Výsledek testu

Získal/a jsi 0 bodů z 10.

• 0 - 25 % správných otázek

V oblasti kybernetické šikany se ještě neorientuješ, ale nic není ztraceno. Makej na sobě! A kdyby ses někdy dostal/a do potíží, můžeš zdarma využít například pomoc Linky bezpečí na tel. čísle 116 111.
  • 25 - 50 % správných otázek

Ještě toho o kyberšikaně moc nevíš, ale to nevadí, vše se zdá zlepšit. Spoustu zajímavých informací najdeš na portále O2 Chytrá škola nebo na webu E-Bezpečí.
  • 50 - 75 % správných otázek

O kyberšikaně víš docela hodně, gratulujeme! Ale vždy je co zlepšovat. Tak neusni na vavřínech. Zajímat by tě mohly třeba příběhy dětí, které si kyberšikanu prožily (https://www.e-bezpeci.cz/index.php/trivium).
  • 75 - 100 % správných otázek

Tvé znalosti jsou výborné, gratulujeme! Vyzkoušej i další testy na tomto webu.
Zpět na webový portál