Ukončit test

1. Můžeš legálně stahovat z internetu filmy pro svou vlastní potřebu (nezaplatit za ně a stáhnout je třeba z Uložto.cz)?

Ano, originální filmy si pro sebe z internetu stahovat můžeš (i když to není zrovna etické). Nesmíš je ale sdílet dál s ostatními nebo je dokonce prodávat. Pak totiž porušuješ autorský zákon.

2. Můžeš z internetu legálně stahovat hudbu pro svou vlastní potřebu (nezaplatit za ni a stáhnout ji třeba z Uložto.cz)?

Ano, můžeš. I když to není úplně etické. Stejně jako u filmů platí, že ani hudbu nesmíš dál s nikým sdílet nebo ji prodávat. V takovém případě už totiž skutečně porušuješ zákon.

3. Můžeš si z internetu legálně stahovat plné placené verze počítačových her a softwaru, aniž za ně zaplatíš (třeba z Uložto.cz)?

Ne, nemůžeš. Tím, že si stáhneš pirátskou verzi počítačové hry nebo softwaru a rozjedeš ji přes crack, porušuješ autorský zákon. Dokonce i když máš software jen pro vlastní potřebu.

4. Můžeš beztrestně použít cizí texty, u kterých je známý autora, na svém blogu a vydávat je za své?

Ne, porušuješ tím autorský zákon. Původní texty musíš vždy označit jako citaci a uvést zdroj, odkud je máš. Vyhledávače navíc mohou tvou stránku za kopírování potrestat menší dohledatelností na internetu.

5. Můžeš si legálně koupit a stáhnout originální hru přes platformu jako Steam nebo Origin?

Ano, takhle je to úplně v pořádku a legální. Pokud k tomu tedy nepoužiješ platební kartu dospěláků bez jejich svolení. Stejně tak platí, že hru nesmíš dál šířit nebo prodávat. Tím už porušuješ autorský zákon.

6. Můžeš používat vyhledávač Google?

Ano, samozřejmě můžeš. Google je nejrozšířenější vyhledávač informací na světě a stejně jako další prohlížeče (Explorer, Firefox, Opera…) ho můžeš volně používat k vyhledávání jakýchkoli informací.

7. Můžeš s cizími lidmi na internetu komunikovat o sexu a domlouvat si s nimi schůzky v reálném světě?

Ne, nemůžeš. Za prvé je to velmi nebezpečné a lehce se můžeš stát obětí sexuálního predátora. Za druhé jsi z hlediska zákona do svých 18 let dítě, takže povídat si s tebou o sexu a vyměňovat si lechtivé obrázky a videa je trestný čin.

8. Je správné a legální nahlédnout do cizí e-mailové schránky a číst si tam poštu?

Ne, je to nelegální. Jde o porušení tajemství doručovaných zpráv. Stejný princip platí jak pro e-mailové schránky, tak například pro účty na sociálních sítích.

9. Můžeš beztrestně vyhrožovat, nadávat nebo slovně napadat jiné lidi z anonymního účtu?

Ne, jakákoli agrese na netu není správná a může být i nelegální. Snadno totiž sklouzne k vyhrožování nebo kybernetické šikaně a ty jsou trestné. Můžeš za ně dostat pokutu nebo trest.

10. Můžeš prodávat neexistující zboží, vyinkasovat od nakupujícího peníze a pak se mu neozvat?

Ne, prodávat neexistující zboží nebo službu je podvod a taky trestný čin. Na internetu je bohužel dost běžný, tak si prodávající co nejlépe prověřuj a rozhodně nešij boudu na někoho jiného.
Výsledek testu

Získal/a jsi 0 bodů z 10.

 • 0-25 % správných otázek

  Zatím dost tápeš, co je na internetu v pohodě a co už ne. Mrkni do sekcí Kyberšikana . Během chvilky se zlepšíš a budeš na netu mnohem víc v bezpečí
 • 25-50 % správných otázek

  Už docela tušíš, jak se věci mají, ale stejně máš co dohánět. Nakoukni do sekcí Kyberšikana a udělej si dokonale jasno, ať si na netu nezaděláš na trable.
 • 50-75 % správných otázek

  O tom, co se na internetu smí a nesmí, víš docela hodně. Přesto se ještě najdou věci, které tě zaskočí. Zaskoč do sekcí Kyberšikana a hned to všechno doženeš.
 • 75-100 % správných otázek

  Gratulujeme, netiketu ovládáš levou zadní. Zjisti, jestli tě v sekcích Kyberšikana máme ještě čím překvapit. A vyzkoušej i další kvízy. Budeš v nich mít taky tak super skóre?
Zpět na webový portál