Ukončit test

1. Stahovat z internetu originální filmy pro svou vlastní potřebu (nezaplatit za ně, stáhnout je např. z Uložto.cz).

Ano, originální filmy pro svou vlastní potřebu z internetu stahovat můžeš, ale nesmíš je sdílet s ostatními nebo je třeba dokonce prodávat. Pak bys porušil/a autorský zákon. Samozřejmě sledování pirátských kopií filmů není etické.

2. Stahovat z internetu originální hudbu pro svou vlastní potřebu (nezaplatit za ni, stáhnou je např. z Uložto.cz).

Ano, ale ani hudbu nesmíš sdílet s ostatními nebo ji dokonce prodávat. Pak bys porušil/a autorský zákon. A pochopitelně, stejně jako pirátské kopie filmů ani poslech pirátských kopií hudby (třeba v podobě MP3) není etický.

3. Stahovat z internetu pro svou vlastní potřebu originální počítačové hry a nezaplatit je, pokud jsou placené (stahovat je např. z Uložto.cz).

Ne, z úložišť typu Uložto nesmíš stahovat originální počítačové hry ani pro svou vlastní potřebu. Pokud to děláš, porušuješ autorský zákon a můžeš být potrestán – třeba tučnou pokutou.

4. Používat cizí texty, u kterých známe autora, a vydávat je za své (třeba při blogování).

Ne, porušil/a bys autorský zákon. Původní texty musíš vždy ocitovat, to znamená uvést původní zdroj, uvést původního autora.

5. Koupit si originální hru v e-shopu (třeba na Steamu či Originu).

Ano, je to zcela legální a v pořádku. Nesmíme však využít kreditní kartu svých rodičů či jiného dospělého bez jejich dovolení! Stejně tak nesmíme tyto nakoupené programy sdílet s kamarády, nebo jim jejich kopie prodávat.

6. Používat vyhledávač Google.

Ano, můžeme, je to legální. Google je nejrozšířenější vyhledávač informací na světě a právem je považován na jednu z hlavních bran do světa internetu.

7. Komunikovat na internetu s neznámými lidmi, třeba o sexu, a domlouvat si s nimi schůzku v reálném světě.

Ne, nesmíme. Je to velmi riskantní. Policie ČR či například projekt E-Bezpečí evidují a řeší velké množství případů, ve kterých se dítě či mladý člověk stali v online prostoru terčem vyděrače, sexuálního maniaka, který za využití intimních materiálů dítě vydíral a nutil k osobní schůzce. O rizicích spojených s komunikací s neznámými lidmi si můžeš více přečíst právě na našem portálu.

8. Dostat se do cizí e-mailové schránky a číst si tam cizí poštu.

Ne, je to nelegální. Jde o porušení tajemství doručovaných zpráv. Stejný princip platí jak pro e-mailové schránky, tak například pro účty na sociálních sítích.

9. Vyhrožovat, nadávat či slovně napadat jiné lidi z anonymního účtu.

Ne, verbální agrese v online prostředí je zcela jistě neetická a může být také nelegální. Pokud na internetu napadáš jiné osoby, můžeš se dopouštět přestupku či dokonce trestného činu. V řadě případů vedla verbální agrese například k odsouzení agresora (pokuta, obecně prospěšné práce apod.).

10. Prodávat neexistující zboží, vyinkasovat od nakupujícího peníze a pak se mu neozvat.

Ne, prodávat neexistující zboží či službu nesmíme, jde o podvod, tedy o trestný čin. Tento podvod patří bohužel k nejrozšířenějším trestným činům, které policie každodenně řeší.
Výsledek testu

Získal/a jsi 0 bodů z 10.

 • 0 - 25 % správných otázek

  V právu na internetu se zatím moc nevyznáš, ale nic není ztraceno. Makej na sobě!
 • 25 - 50 % správných otázek

  Ještě přesně nevíš, co se na internetu smí a co nesmí. Tvé znalosti jsou zatím průměrné, ale máš možnost se zlepšit!
 • 50 - 75 % správných otázek

  O tom, co se na internetu smí a nesmí, víš docela hodně, gratulujeme! Ale vždy je co zlepšovat. Neusni na vavřínech.
 • 75 - 100 % správných otázek

  Tvé znalosti jsou výborné, gratulujeme. Zajímej se o tuto problematiku dále, zkoušej klidně i další úkoly.
Zpět na webový portál