TikTok: nejrychleji rostoucí sociální síť dneška

Co byste jako rodiče i pedagogové měli o této síti vědět včetně jeho úskalí? 

O této sociální síti jsme psali naposledy před půl rokem. I podle týmu Internetem bezpečně (od kterého přebíráme informace níže) je TikTok jednou z nejpoužívanějších sítí mezi dětmi na základních školách.

Jak už víme, síť vznikla v roce 2017 z aplikace musical.ly a v první polovině roku 2018 se stala nejstahovanější na App Store. Vlastníkem je čínská firma ByteDance a celosvětově ji používají stovky milionů aktivních uživatelů měsíčně. Z nich asi třetina je ve věku 10 až 12 let.

V čem spočívá její popularita? A na co je potřeba dát si tu pozor?
TikTok je nejrychleji rostoucí sociální sítí na světě, přesný počet uživatelů pravidelně nesděluje. Poslední veřejné číslo je z roku 2018 (500 milionů uživatelů). Tento počet ale mohl od té doby ještě výrazně narůst. Na české scéně mají nejsledovanější museři (tak se tvůrci na TikToku označují – takoví „youtubeři TikToku“) přibližně půl milionu sledujících.

V čem spočívá kouzlo aplikace? Čínští vývojáři na to šli chytře a vyvinuli celý systém tak, aby udržel uživatelovu pozornost co nejdéle, a přitom od něj nevyžadoval žádnou velkou aktivitu. Celé to tak trochu připomíná instagramové příběhy, již zmíněné musical.ly, nebo dnes už zaniklý Vine. 

TikTok je vlastně až primitivně jednoduchý. Nepotřebujete si zakládat ani uživatelský účet a ihned po otevření aplikace se na vás spustí nekonečný proud krátkých videí. Příspěvky se řadí do dvou odlišných kanálů:
Jeden s názvem „Pro tebe” – ten pomocí algoritmu vybírá videa od všech různých uživatelů, aniž byste je museli sledovat. 
Druhý kanál s názvem „Sleduji” řadí pouze ty tvůrce, kterým jste předtím dali follow

To znamená, že aplikaci stačí zapnout a už jedete. Rozhodně se nikdy nestane, že byste již zhlédli všechno nebo že byste četli instagramovou poznámku „nic dalšího tu už není”. To samozřejmě vede k tomu, že uživatelé (především děti) jsou motivovaní k tomu trávit na síti co nejvíce hodin denně. A taky se tak děje.

Na TikToku uvidíte hlavně krátká videa. Není u nich složité udržet pozornost, velmi často jsou doplněna o známou chytlavou píseň nebo filmové hlášky, které uživatelé využívají k lipsyncu (obdoba playbacku). Tento trend je známý už z doby virálních hitů jako byla v roce 2013 píseň Let it go z filmu Frozen nebo hit Happy od Pharrella Williamse, které spustily vlnu coverových videí a rozjely fenomén. V poslední době se vliv TikToku výrazně podepsal třeba na nedávném úspěchu písně Bad guy od interpretky Billie Eilish, či rappera Lil Nas X s písní Old Town Road. Obě písně dominovaly i trendům na této sociální síti. 

Aplikace má i svá úskalí: váš profil, pokud si ho sami nenastavíte jako soukromý, se pomocí algoritmu může dostat k úplně cizím lidem, kteří vám následně můžou posílat přímé zprávy. Pokud vaše dítě používá TikTok, měli byste dohlédnout na to, aby byl jeho profil nastavený právě na „soukromý”. Zároveň je potřeba myslet na to, že naprostou kontrolu nad tím, koho vaše dítě sleduje, nikdy kvůli náhodně řazenému obsahu v kanálu „Pro tebe” mít nebudete. Klidně tak na něj kdykoliv může vyskočit nevhodný obsah. Velmi běžné jsou vulgární zvukové stopy nebo obsah s agresivním chováním.

Doporučujeme: ověřte si, jestli vaše děti mají či nemají v mobilu aplikaci TikTok. Pokud ji tam najdete, projděte si, koho sledují, kdo sleduje je, s kým a o čem si píšou přímé zprávy, co za videa natáčí. Nenajdete-li nic závadného, jedině dobře. Určitě ale nastavte správně již zmíněné soukromí. Případně zvažte, zda by zrovna tahle aplikace měla být v telefonech dětí, kterým ještě nebylo 16 let. Nápovědou může být text o aplikacích, které by raději v telefonech dětí neměly být. A jako vždy připomínáme: nezakazujte, ale diskutujte, vysvětlujte.

Jak bezpečně nastavit TikTok a kde zjišťovat žebříčky účtů TikToku zmiňuje i Daniel Dočekal na svém portále @365tipů.

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.