Předvánoční tip: #4 Co mobil vašich rodičů?

Chystáte se na svátky k rodičům? Využijte ke kontrole, aktualizaci a vyčištění i jejich přístrojů.

 

Nebo si alespoň naplánujte den, kdy to uděláte. Z péče o zařízení svých rodičů si dokonce můžete udělat rodinnou tradici. V předchozích předvánočních tipech hovoříme o tom, jak odlákat děti od blikajících displejů, co udělat s novým počítačem a jak zprovoznit mobil a tablet. Neméně důležité je postarat se  i o zařízení vašich rodičů.  

Jak na pravidelnou údržbu mobilu a počítače

  1. Aktualizujte operační systém, ovladače a aplikace
  2. Proveďte virovou kontrolu a aktualizujte antivirový program. Pokud v mobilu, tabletu nebo počítači není nainstalovaný, rychle to napravte.   
  3. Aktualizujte prohlížeče a zkontrolujte rozšíření. Případně do nich nainstalujte adblock. Ale pozor, adblock může způsobit, že webové stránky nebudou chtít přehrávat třeba videa.
  4. Vymažte nepotřebné aplikace, programy a soubory.
  5. Zkontrolujte nastavení zálohování. 
  6. Přidejte do počítače software pro vzdálený přístup, ať v případě potřeby můžete pomoct na dálku.
  7. Prověřte i hesla, která vaši rodiče používají. Nemají-li ještě správce hesel, zkuste ho zavést.
  8. Pokud mají domácí Wi-Fi, rozhodně ji zkontrolujte. Jak na to se dozvíte třeba v článku Jak bezpečně na Wi-Fi.
  9. Společný čas můžete využít i k osvětě ohledně fake news, hoaxů a stále se množících online podvodů. Starší lidé bývají na tyto druhy útoku víc náchylní, snadněji věří různým podvodným slevovým poukazům, zázračným slevám a falešným vyděračským e-mailům.

Chcete-li to podrobněji, tak mrkněte na článek Co udělat s počítačem, tabletem či mobilem vašich rodičů či rodiny, na který se nikdo dlouho nepodíval?

Vašim rodičům se může hodit i Deset pravidel pro život v online světě. Je možné, že i vy sami v nich objevíte hodně užitečné věci.

Přečtěte si také všechny předchozí články ze seriálu:

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.