Předvánoční tipy: #1 Neodkládejte děti k mobilům

Blíží se dny volna, vánoční prázdniny a to pro děti znamená kupu volných dní k nicnedělání.


 

Nechte se inspirovat naším miniseriálem adventních tipů, jak dětem a rodičům udělat radost elektronikou pod stromeček a nezbláznit se z toho. V prvním dílu začínáme zlehka pár radami, jak docílíte toho, že se z vašich potomků nestanou hrbáči sklonění nad displejem. 

1. Režim jako ve dny školy

I když dny volna svádějí k přetahování večerky, trvejte na jejím dodržování. Dospělým se doporučuje chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu každý den a dbát na dostatek spánku. U dětí to platí dvojnásob. 

2. Elektronika mimo pokojíček

Vykažte na noc elektroniku z pokojíčku. Modré světlo displejů mate náš přirozený spánkový rytmus a narušuje proces usínání. „I když dítě od počítače odeženete, bude mít nejspíš okamžité nutkání vzít do ruky mobil a do displeje koukat dlouho do noci. A dokonce telefon kontrolovat i v průběhu noci,“ dodává Dan Dočekal.

3. Nastavte limity

Domluvte se s dítětem předem, za jakých podmínek může telefon, tablet, počítač nebo herní konzoli používat, a stanovte, kolik času denně na nich může trávit. Obzvlášť v případě nových zařízení je často těžké posoudit, nakolik je dítě na technice závislé a nakolik ho jen baví nový neokoukaný přístroj. Neuškodí zavést nebo určit tzv. „no mobile“ zóny. Mobilní telefony nepatří k večeři, stejně jako jídlo nepatří k počítači s rozehranou hrou.

4. Mějte přehled

Zákazy nemají cenu, pokud bude chtít vaše dítě technologie používat, najde si k nim cestu třeba přes kamarády. Raději mu k nim přístup v rozumné míře umožněte, ale kontrolujte, co na síti dělá, jaké stránky navštěvuje a s kým je v kontaktu. Doporčujeme aplikace jako Family Link, Screen Time a jim podobné. Ty vám umožní sledovat, kolik času dítě na telefonu tráví a jaké aplikace při tom využívá. Dokonce vám dovolí nevhodné aplikace zakázat nebo na dálku zamknout mobil.   

5. Zaměstnejte děti

Vytáhněte ze skříně deskovou hru nebo ještě lépe celou rodinu ven na výlet. Pohyb na čerstvém vzduchu prospěje malým i velkým. V pracovní dny pak dětem uložte drobné domácí práce. Tak budete mít jistotu, že při jejich vykonávání alespoň na chvilku odloží telefon nebo joystick z ruky. Pokud vám někdo děti hlídá, nezapomeňte opatrovatele poučit o pravidlech, která jste pro používání technologií zavedli.  

6. Jděte potomkům příkladem

Kázat vodu a pít víno nikdy ve výchově nefungovalo. Pokud dětem omezujete čas na mobilu, počítači a herních konzolích a pak vás každou chvíli vidí s mobilem v ruce nebo surfovat na netu na počítači, nebude to fungovat. Skvělým tipem je vytvořit si doma místo, kam všichni členové domácnosti povinně odloží své telefony. Celorodinný zákaz může začít platit třeba večeří a končit budíčkem následujícího dne. 

Přečtěte si také ostatní články z této série:

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.