15 aplikací, které by spíše neměly patřit do telefonů vašich dětí

Zbystřete, pokud vaše dítě používá jednu z aplikací uvedených v tomto textu.
 

Internetovému publicistovi Janu Handlovi vyšel na portále Flowee.cz zajímavý článek, ve kterém upozorňuje na aplikace, jejichž prostřednictvím se dostávají online predátoři k dětem. Jde především o online útoky a lákání dětí na osobní schůzku.

Děti jsou v oblasti znalostí komunikačních aplikací a služeb mnohdy oproti rodičům napřed. Čím jsou starší, tím je méně pravděpodobné, že se povede mimo svět mobilních telefonůdržet děti držet. A navíc stejně jednou přijde chvíle, kdy prostě budou mít své vlastní zařízení, ze kterého budou přistupovat na internet a komunikovat s ostatními.

Zpočátku se okruh těch, se kterými si budou psát a třeba i vyměňovat fotografie, bude držet v rodině a přátelích, které znají. Časem ale přijdou do kontaktu s cizími lidmi, což vhledem k jejich naivitě a bezbrannosti je milník, který často přináší velká ohrožení. Online predátoři chtějí na děti zaútočit a v hledání těch nejzáludnějších a zároveň nejneuvěřitelnějších cestiček jsou opravdovými mistry.

Patnáctka, kterou stojí za to prověřit
Seznam patnácti aplikací, které děti hodně používají a zároveň mohou sloužit jako kanál pro online útoky vedené proti dětem, sestavila Kancelář šerifa v americké Sarasotě v rámci takzvané operace Intercept. A rozhodně je tento seznam poplatný i pro naši lokalitu. Stojí za to mobily vašich dětí prověřit, optimálně s dětmi o aplikacích pohovořit (a popřípadě rovnou smazat).

MeetMe – seznamovací sociální síť, která umožňuje propojit se s ostatními uživateli, kteří jsou blízko. Jak už napovídá jméno aplikace, uživatelé jsou nabádáni k tomu, aby se setkali osobně.

Skout – seznamovací aplikace a web. Uživatelé, kterým ještě nebylo 17, nemohou sdílet soukromé fotografie – není ovšem nic jednoduššího, než si vytvořit účet a tvářit se starší.

WhatsApp – populární komunikační aplikace, dají se přes ni posílat zprávy, fotky, hlasové zprávy, telefonovat nebo dělat videohovory. Aplikace používá internetové připojení na chytrých telefonech nebo na počítačích.

TikTok – výroba a sdílení krátkých videí. Velmi populární mezi dětmi. Velmi omezené a diskutabilní možnosti nastavení soukromí. Uživatelé jsou vystaveni velkému riziku kyberšikany a explicitnímu/vulgárnímu obsahu.

Grindr – seznamovací aplikace pro homosexuály, bi a transgender osoby. V aplikaci mohou uživatelé chatovat, sdílet fotografie a setkávat se na základě GPS lokace.

Badoo – sociální a seznamovací síť pro dospělé, často ji ale využívají i teenageři. Uživatelé mohou chatovat, sdílet fotky a video a propojit se s těmi, co jsou poblíž.

Bumble – seznamovací aplikace podobná jako Tinder. Na rozdíl od něj ovšem musí první krok udělat ženy. Děti zde uvádějí vyšší věk a vytvářejí si falešné profily.

Snapchat – jedna z nejpopulárnějších aplikací posledních let. Aplikace slibuje, že uživatelé mohou zveřejnit fotografii, která po krátké době zmizí, nové vlastnosti umožňují tuto dobu protáhnout až na 24 hodin. Snapchat také umožňuje vidět, kde zrovna ostatní jsou.

Kik – aplikace, která umožňuje komukoliv neomezeně kontaktovat vaše dítě. Děti mohou obejít tradiční ověření pomocí textových zpráv. Kik dává uživatelům neomezený přístup ke komukoliv, kamkoliv, kdykoliv.

LiveMe – aplikace pro živé videovysílání ukazující polohu uživatele a umožňující odměnit vysílatele. Uživatelé vydělávají "mince" a platí jimi "dětem" za fotografie.

Holla – videoaplikace pro propojení s lidmi z druhého konce světa, často se zde objevuje rasismus a explicitní obsah.

Whisper – anonymní sociální síť pro sdílení tajemství s cizími lidmi, nechybí informace o poloze a tím pádem možnost setkání.

Ask.fm – síť proslavená hlavně obtěžováním uživatelů, kteří mají odpovídat na otázky od anonymů.

Secret Calculator – jedna z mnoha podobných aplikací, pomocí níž můžete skrýt fotografie, video, soubory a historii prohlížených internetových stránek.

Hot or Not – uživatelé si mají navzájem hodnotit profily a bavit se s cizími lidmi, reálným výsledkem má být setkání.

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.