Jak poznáme falešné aplikace

Přesto, že distribuční služby Google Play a Apple Store velmi pečlivě prověřují aplikace, které se v jejich nabídce objeví, čas od času i zde objeví aplikace škodlivé nebo falešné.

Autorka Julia Szymańska z portálu Buď save online sepsala sadu užitečných tipů, na co si dát pozor při stahování aplikací a jak zůstat v bezpečí.

Škodlivé aplikace mohou poškodit zařízení, vykrást data či naistalovat tzv. adware, který uživatele zahlcuje reklamou. Můžete také narazit na aplikace, které se vydávají za známé a ověřené produkty - třeba falešné mobilní bankovnictví, fitness či různé hudební aplikace. A v neposlední řadě se na internetu objevují různé sledující aplikace, které jsou problematické z etického hlediska, protože shromažďují informace o uživatelích. Jiné aplikace zase ukládají data na serverech v zemích, kde neplatí zákony o ochraně osobních dat,

Na co si tedy dát pozor?

  1. Stahujte aplikace pouze z ověřených zdrojů. I tam může být “propašován” škodlivý obsah, ale šance jsou mnohem nižší, než v případě zdrojů, které používají ověřovací a zabezpečovací technologie. 
  2. Pozor na předčasné novinky. Jde zejména o hry, které se objevují před oficiálním termínem vydání. Ty se samozřejmě neobjevují na oficiálních zdrojích, ale právě tam, kde bezpečnostní kontrola není tak striktní. 
  3. Opravdu tu aplikaci potřebuješ? Stahujte si aplikace, které budete skutečně používat a jsou pro vás užitečné. Smažte ty, které už nepotřebujete. Nejen, že se tím vyhnete zbytečnému riziku, ale navíc budete mít víc místa v mobilu – třeba na fotky.
  4. Jaká práva po vás aplikace chce? Stahujete si třeba kalkulačku nebo aplikaci s recepty? Pak tyto aplikace zcela jistě nepotřebují přístup k vašim fotkám a už vůbec ne administrátorská práva!
  5. Aplikace pouze od ověřených vývojářů. Vždy si zkontrolujte, kdo za danou aplikací stojí a kolik dalších aplikací už konkrétní firma vyvinula. A samozřejmě také to, jakou má pověst. 
  6. Čtěte recenze jednotlivých aplikací. Nemá žádné? Nebo jen pár a všechny jsou skvělé či velmi špatné? Každý z těchto případů by vás měl upozornit na to, že aplikace ještě není prověřená uživateli. Nebo byla, ale recenze nejsou dobré, protože v aplikaci něco nesedí. Naopak – 5 perfektních recenzí je nejspíše falešných a napsali je sami vývojáři.
  7. Mít antivirus je skutečně základ. Antivirová ochrana funguje primárně preventivně, trochu jak vakcína. Antivirus má za cíl odhalit škodlivý obsah včetně infikovaných aplikací před tím, než si je uživatel nainstaluje do mobilu nebo tabletu a zabránit tak infekci zařízení. Stáhněte si ho hned, když se poprvé připojíte na internet z mobilu nebo tabletu. 
  8. Aktualizujte hned, jak to jde. Operační systém, aplikace a hry jsou “živý tvor” a jejich vývojáři je neustále vylepšují – včetně bezpečnostních prvků. Proto si aktualizace stahujte hned, jak se zpřístupní. 

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.