Nová únikovka Fakescape učí mediální gramotnost

Úniková hra, kterou připravili studenti politologie z Masarykovy univerzity, bude pomáhat v boji proti šíření dezinformací mezi žáky 2. stupně ZŠ.

Fakescape, kterou studenti vyvinuli za podpory Nadace O2 v rámci programu O2 Chytrá škola, bude děti zábavnou formou učit kriticky přemýšlet o informacích, které se dozvídají z médií a sdílí na sociálních sítích.

Jak to celé vzniklo?
Skupina studentů z Fakulty sociálních studií MU Brno pod vedením Miloše Gregora a Petry Vejvodové navázala na velký úspěch své první hry Fakescape, která byla zaměřena na studenty středních škol. První hra vznikla v roce 2018 a zahrálo si ji už více než 10 tisíc studentů z 82 měst v 10 zemích. Projekt také získal druhé místo v celosvětovém finále mezinárodní soutěže Peer-to-Peer.

Podle slov Terezy Kráčmárové ze spolku Fakescape hra s výukou mediální gramotnosti na středních školách pomáhá už téměř rok. S tématem fake news a dezinformací se ale setkávají i mladší děti, zejména na sociálních sítích. Proto se studenti rozhodli vytvořit program přímo pro druhý stupeň základních škol.

Hra zaměřená na děti na druhém stupni základních škol vznikla díky podnětu Nadace O2. Při setkávání se s dětmi a pedagogy na školách vznikla potřeba věnovat se tomuto tématu dříve, než děti nastoupí na střední školy. Kritické myšlení a mediální gramotnost patří mezi základní dovednosti současné doby a základky postrádají takové projekty, které by téma mediální gramotnosti žákům předávaly hravou a stravitelnou formou.

O čem nová hra pro druhý stupeň ZŠ je?
Příběh se odehrává ve městě, ve kterém skupina vědců vyvinula vir, který mění lidi na tzv. dezinfombies, neboli nemyslící bytosti „nakažené“ dezinformacemi. Cílem hry je najít vakcínu a uchránit tak lidstvo před virem a dezinformacemi.

Hraní hry Fakescape zabere přibližně jednu vyučovací hodinu. Třicet minut řeší žáci jednotlivá témata, ve zbývajícím čase je pak prostor na vyhodnocení hry a diskuzi s dětmi. Děti jsou rozděleny do skupin po maximálně 5-6 žácích, aby se mohly dostatečně zapojit. Úniková hra se skládá ze čtyř úkolů. Děti se postupně věnují následujícím tématům: čtení textu s porozuměním, manipulaci na fotografiích, rozpoznávání manipulativních titulků, vyhledávání a ověřování fakt na internetu a bezpečnost hesel na internetu. Ve hře jsou použity konkrétní příklady ze sociálních sítí a část je také věnována influencerům a youtouberům. Na závěr čeká děti diskuze o problémech a zajímavostech, na které při hraní narazily. Hra Fakescape je vhodná jako úvod mediální výchovy na druhém stupni základních škol, protože přináší podstatná témata, kterým by se žáci během školního roku měli věnovat.

Máte o tuto únikovou hru zájem? Domluvte se přímo s týmem Fakescape na fakescape.cz.

 

 

 

 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.