Hrátky s ohněm na TikToku. Pozor na rizikovou výzvu Fire Challenge

Média po celém světě informovala o rizikové výzvě, která se objevila na oblíbené sociální síti TikTok.

Podstatou této výzvy (challenge) je nakreslit pomocí hořlaviny na zrcadlo nějaký tvar, zhasnout a zápalit obrazec. Vše si samozřejmě natočit mobilním telefonem a sdílet s ostatními přáteli na sociálních sítích, především na TikToku. 

Fire Challenge se začala TikTokem masově šířit z účtu Jacka Jerryho (www.tiktok.com/@jackjerry), na kterém tiktoker ukazuje, jak pomocí hořlavého spreje na vlasy nejprve kreslí na zrcadlo v koupelně různé obrazce, především hvězdice, kruhy, čtverce či srdce, poté zhasne světlo a obrazce zapálí. Na svém profilu také vyzýval své fanoušky, aby mu napsali, co má pomocí spreje nakreslit. Videa s hořícími obrazci měla v době přípravy tohoto textu téměř 750 000 zhlédnutí a přes 70 000 lajků (nyní jsou nyní na TikToku soukromá, prohlédnout si je však můžete v reportáži na TechTimes, výseky pak dále v textu). Samotný Jerry má téměř 2 miliony followerů, jeho dosah je tedy velký. 

(Zdroj: Jack Jerry TikTok)

Třináctiletá Destini Crane z Portlandu v Oregonu (USA) si na vlastní kůži vyzkoušela, jak moc může být napodobování těchto videí nebezpečné. 13. května 2021 se v koupelně pokusila pomocí izopropylakoholu nakreslit na zrcadlo obrazec a zapálit jej, láhev s hořlavinou však explodovala a hořící kapalina zasáhla Destini. Současně začala okamžitě hořet i koupelna. Dívka začala zoufale křičet a přivolala na pomoc svou matku, která ji stihla strhnout z těla hořící tričko. Přesto dívka utrpěla popáleniny třetího stupně na krku, hrudníku, břiše a paži. V současnosti se zotavuje z několika operací, během kterých jí lékaři nasadili na poškozená místa kožní štěpy, a čeká ji několikaměsíční zotavování. Mimochodem, celý incident se nahrával na mobilní telefon dívky, zůstal po celou dobu puštěný.

K případu se veřejně vyjadřovala také matka Destini Kimberly, která uvedla, že Destini má na svém mobilním telefonu nainstalován systém rodičovské kontroly, který ji však před tímto obsahem neochránil. Kimberly dále obvinila uživatele TikToku, kteří vytvářejí extrémní obsah, že svými nebezpečnými videi ovlivňují děti a vůbec nepřemýšlejí o tom, že jejich videa vidí i malé děti, které je mohou napodobit (Newsweek.com).

 

destini1.png

Destini Craine (Zdroj: ABC)

Požárník Rob Garrison z Portlandu upozornil na to, že dívka ohrozila nejenom sebe, ale i všechny ostatní členy rodiny a další osoby, které byly v budově, protože hrozilo riziko požáru.

Podle informací z TikTok transparency report TikTok za posledního půl roku 2020 smazal téměř 90 milionů videí porušujících jejich pravidla, z nichž velkou část tvořily právě rizikové výzvy nejrůznějšího typu. 

K dalšími rizikovým výzvám, které se objevily v posledních měsících na TikToku, patří výzva blackout challenge, o které se dočtete na stánkách E-Bezpečí. Několik dalších rizikových výzev najdete v této části našeho portálu


zdroj informace: Kamil Kopecký, E-Bezpečí, Univerzita Palackého v Olomouci

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.