Zmagnetizuje vám vakcína paži?

Očkování proti koronaviru se rozbíhá na plné obrátky. Ruku v ruce s ním se objevuje stále větší počet fake news, hoaxů a dezinformací.

Některé jsou ale opravdu úsměvné. I tak se řada z nich - sociálními sítěmi a internetem obecně - masivně šíří.

Jedním z příkladů je v titulku uvedená informace, že se na místo po očkování proti nemoci covid-19 přichytávají magnety. Má to dokazovat, že vakcína obsahuje mikročipy. Je to samozřejmě poplašná zpráva. O žádný magnetismus se nejedná a podle odborníků je to totální nesmysl.

I tak mají videa, ve kterých jsou lidé s na rameni přichycenými kovovými zapalovači či mincemi, miliony zhlédnutí. Portál sloužicí k vyvracení dezinformací - Fact and Furious - upozorňuje, že jedna možnost pro teorii o magnetismu skutečně existuje. Jedná se o osoby, které mají umělý ramenní kloub, který se vyrábí z titanu. V tomto případě ale neexistuje žádná spojitost s novým koronavirem.

Texty o koronaviru a čipech se objevují už delší dobu. Více se dočtete v našem článku, který upozorňuje na aktuálně šířené dezinformace o nemoci covid-19, pod tímto odkazem.  

Jak se bránit fake news a rozpoznat je? To se dozvíte na portálu O2 Chytrá škola v sekci Mediální gramotnost.

Zdroj: ​​​​​Instagram a Facebook

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.