9. února je Den bezpečnějšího internetu

Aktivně nebo pasivně se může zapojit každá organizace, každý z nás. Jak na to?  

Den bezpečnějšího internetu se koná už od roku 2004 a připadá na druhé úterý v únoru. V roce 2020 se do něj zapojilo 170 zemí po celém světě. Pod heslem „Společně pro lepší internet“ vyzývá zúčastněné strany, aby se spojily a připomenuly všechny aktivity, které mohou pomoci udělat internet lepším a bezpečnějším místem. Koordinátorem tohoto dne pro Českou republiku je národní Safer Internet centrum. 

Příspěvky na internetu označujte oficiálními hashtagy 

Každoročně se k němu připojují nejen organizace, které se věnují bezpečnosti, prevenci, vzdělávání nebo intervenci na internetu, ale i státní instituce, děti, rodiče a mnoho dalších. Své příspěvky na internetu označují oficiálními hashtagy #SaferInternetDay a #SID2021, či označením @SafeInternetDay, snáze se tak dají vyhledat i posty ostatních.

Cílem je propagovat bezpečné a pozitivní využívání digitálních technologií, zejména u dětí a mladých lidí. Motivovat ostatní můžete třeba tím, že si tento den připomenete na sociálních sítích – ukážete ostatním, jak bezpečně a pozitivně využívat internet. Letos si tento den přípomínáme (nejspíše) jen online, ale i to dává příležitost podělit se s ostatními o nejrůznější aktivity. Může jít o různá videa, infografiky, výzkumy nebo službu, kterou vytváříte. Každá užitečná věc, o kterou se podělíte, může inspirovat někoho dalšího.

Každoročně se v rámci Dne bezpečnějšího internetu konají různé offline akce. Letos se všechny kvůli pandemii covid-19 přesouvají do online prostředí. Podívejte se například na záznam konference Safer Internet Day 2020 LIVE, která se u příležitosti loňského ročníku uskutečnila v Computer History Museum v Silicon Valley:

 

Online bezpečnost s O2 Chytrou školou 

Online bezpečnosti se soustavně věnujeme na našem portále O2 Chytrá škola. V sekci Počítačová gramotnost najdete například 11 tipů na bezpečné zacházení s hesly či 10 tipů pro bezpečnou Wi-Fi. Nechybí zde ani rady, jak se chránit na sociálních sítích

Pro žáky prvního stupně základních škol je určen animovaný seriál V digitálním světě. Přibližuje dětem prostředí „nul a jedniček“ a seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního světa jako jsou vyhledávače, cookies nebo „lajky“. Hravou formou vysvětluje principy tvorby bezpečného hesla, rozebírá důvody rodičovské kontroly a upozorňuje na nezbytnost ověřování informací. Otevírá i problematická témata jako jsou například projevy nenávisti a rizikového  chování na internetu. Každý díl seriálu se skládá z videa výukového materiálu a aktivit tak, aby bylo vše interaktivní, hravé a děti vše zaujalo. Seriál vzniknul ve spolupráci Jednoho světa na školách a O2 Chytré školy.

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.