Seznamka Lidé.cz končí. Pomohl k tomu i dokument „V SÍTI“

Společnost Seznam.cz „vypne“ k 14. prosinci web Lidé.cz. Letos přitom oslavil 23 let.

Zdroj: Seznam.cz

Podle společnosti je důvodem zejména dlouhodobé neplnění finančních očekávání spojených s provozem služby, nevhodné chování uživatelů a výskyt sexuálních predátorů. Firma ve svém vyjádření uvádí, že zmiňovaná seznamka si několik posledních let stěží vydělala na svůj vlastní provoz a údržbu. Ta je navíc čím dál náročnější, protože někteří uživatelé nahrávají do svých profilů i fotografie či texty se sexuálním podtextem a jejich kontrola či odstraňování vyžaduje zapojení mnohačlenného týmu administrátorů.

Nejsem lovná

Důsledky chování některých uživatelů mohli lidé naplno odhalit ve filmovém dokumentu V SÍTI, který upozorňuje na sexuální predátory pohybující se na internetu. Ti k oslovení svých obětí využívají všechny dostupné sociální platformy, včetně služby Lidé.cz. Dokument si můžete půjčit v O2 Videotéce. Připomeňme, že u zrodu filmu stály výzkumy společnosti O2 a Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho výsledky byly natolik alarmující, že motivovaly režiséra Víta Klusáka k natočení snímku V SÍTI.

Zrušením služby Lide.cz ani zdaleka nedojde k vymyzení fenoménu obtěžování na internetu. Predátoři bohužel zůstávají a většina z nich se pouze přesune na jinou platformu. Na to poukazují i tvůrci dokumentu V SÍTI. Proto je nadále důležité dodržovat pravidla bezpečného chování na internetu, kterým se věnujeme na stránce nejsemlovna.cz.

Nevhodný obsah prochází administrátoři ručně 

Na serveru Seznam.cz je denně evidováno přibližně deset nevhodných profilů, které provozovateli uživatelé služby nahlásí přes tlačítko »Nahlásit nevhodný profil«. Na další jednotky případů měsíčně pak administrátory upozorňuje automatický systém, který ale hodnotí obecná porušení pravidel služby.

Největší práci na odstraňování a blokování sexuálních predátorů má administrátorský tým, který profily prochází ručně. Ten ale kapacitně není schopný zaznamenat všechny nevhodné fotografie nebo texty a adekvátně s nimi naložit.

Podle provozovatele by bylo možné implementovat do služby technologické řešení, které by na základě strojového učení dokázalo nevhodný obsah odhalit. Jedná se ale o investici, která vzhledem k významu služby, strategii firmy a jejím prioritám nedává smysl.

Už nyní uvidí uživatelé na stránce Lidé.cz banner s upozorněním na blížící se ukončení provozu. Do té doby je možné požádat o stažení fotografií a osobních dat z vlastního profilu. Po uvedeném termínu už nebude možné jakákoli data stahovat, Seznam.cz je navíc nebude ani nijak zálohovat či archivovat.

Lidé.cz vznikly v roce 1997 původně jako e-mailový seznam, který se v roce 2014 po posledním zásadním redesignu změnil na seznamku. Podle dat NetMonitoru navštívilo službu letos v říjnu více než 181 000 reálných uživatelů.

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.