Je pro vás TikTok záhadou? Proč je nejen pro náctileté tak přitažlivý?

O sociální síti TikTok jste už asi slyšeli. Uživatelům umožňuje vytvářet a nahrávat krátká videa, která následně volně sdílejí s dalšími. Mají průměrně kolem 15 vteřin, někdy jsou až minutová. 

Proč se zrovna tato síť stala fenoménem? To je otázka podstatná nejen pro pedagogy a rodiče.

Předpokládá se, že TikTok, který pochází z Číny, má po celém světě asi 1,5 miliardy aktivních uživatelů. Jedná se o sociální síť oblíbenou mezi dětmi od 11 do 13 let - teenagery generace Z, narozenými mezi lety 1995 – 2009. Postupně ji přicházejí na chuť i starší lidé a celebrity. Velká část videí je založená na jednoduchém „karaoke principu“. Uživatelé si pustí písničku a otevírají rty a k tomu bláznivě tančí, používají různé animace. Po vzoru YouTube tu najdeme i různé návody, vtipné scénky atd.

Asi není potřeba zde popisovat všechny možnosti využití videí – fantazii se meze nekladou. Ve výchozím nastavení jsou všechny účty veřejné. Díky tomu se na síti může prosadit v podstatě kdokoliv. Aplikace má navíc velmi příjemné uživatelské prostředí, jak pro rychlé sledování videí i jejich pohodlné nahrávání.

O TikToku se mluví hlavně v souvislosti s online bezpečností. Svou roli zde hraje i otázka kyberšikany dětí a mladých lidí. Ti jsou k různým formám (především) sextingu zvláště náchylné. O tom, jak si na TikToku zabezpečit soukromí se dočtete v našem článku zde. Kyberšikaně a sextingu se soustavně věnujeme v rámci našeho portálu O2 Chytrá škola.

Z TikToku na první příčku hitparád

Tak jako před lety na sociální síti YouTube, i na TikToku si řada lidí postavila svou kariéru. Díky její popularitě si tiktokové účty rychle zakládají youtubeři i jiné celebrity. Najdeme tam tak zpěvačku Arianu Grande, která je momentálně nejsledovanější ženou Instagramu. Aktivní je na TikToku i Justin Bieber či Selena Gomez.

Jeden příběh za všechny. Loňský hit Old Town Road amerického rappera Lila Nase X se virálně šířil právě díky TikToku. Jedná se o bláznivé country rapové číslo, které inspirovalo spoustu tanečníků. Ti si tento song na TikToku volili jako podkres pro svá vystoupení. Díky tomu se hit probojoval až na vrchol americké hitparády Billboard Hot 100, kde se píseň udržela rekordních sedmnáct týdnů. Zmiňovaný rapper si za něj dokonce odnesl dvě sošky Grammy. Právě takto vypadá dnešní populární hudba. Největší hit roku 2019 vzniknul bez jakýchkoliv investic do marketingu a podpory velkých vydavatelství. Právě podobné „storky“ lákají tisíce lidí takový úspěch zopakovat.

Popularita TikToku roste i v České republice. Aktuálně má už bezmála pět a půl milionu sledujících Ondy Mikula. Nesledují ho jen čeští a slovenští uživatelé – má fanoušky po celém světě. Co je tak zaujalo se můžete přesvědčit sami. Fanoušky stálé „nabírá“ i Slovák s pseudonymem Valden. Premiantem je pak další Slovák žijící v Los Angeles – David Dobrik. Aktuálně má už přes 15 milionů sledujících.

Jedním z nejpopulárnějších tuzemských tiktokerů byl dlouho Adam Kajumi. Dnes jednadvacetiletý influencer videa publikoval už v roce 2014 na předchůdci TikToku – síti Musica.ly. Díky popularitě dnes do světa vypouští také placené klipy – například na limonádu Mirindu či telefony značky Honor.

Přečtěte si

Jak se chránit na sociálních sítích

Se sociálními sítěmi je ta potíž, že nás baví právě proto, že se svým okolím můžeme sdílet radosti a starosti našeho každodenního života. Je těžké určit, které fotky, videa a informace postovat a které si nechat pro sebe.

Ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.