Seriál V digitálním světě

Co je to web? Jak funguje? Co je na něm možné všechno dělat? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídají Mína, Filip a Kocour v novém frankofonním animovaném seriálu.

Seriál je určený žákům prvního stupně základních škol. Představuje hravou formou témata online a internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti. Každý díl seriálu se skládá z výukového materiálu a z aktivit tak, aby bylo vše interaktivní, hravé a děti vše zaujalo.

Aktuálně vám nabízíme první tři díly s aktivitami na jednu vyučovací hodinu. V nejbližší době se můžete těšit na další části.

V digitálním světě: Jak mluvit na internetu

Mína si za zády utahuje z Filipa, že mu to na fotkách, řekněme, nesluší. Drobná poznámka míněná v legraci se při zveřejnění online nafoukne a oklikou se dostane až k babičce sourozenců.
Rčení dvakrát měř a jednou řež platí pro komunikaci na internetu dvojnásob. Cokoli vypustíme do prostoru - názor, hlášku nebo fotku - je prakticky nemožné vzít zpět. Dřív než něco zveřejníme, je potřeba promyslet, jestli bychom stejnou myšlenku s klidným svědomím přednesli vlastním rodičům nebo spolužákům v opravdovém životě.

➡️ Doprovodné materiály k dílu V digitálním světě: Jak mluvit na internetu

V digitálním světě: Lajky na internetu

Kocour a Filip mezi sebou soutěží, kdo na sociální sítí získá víc lajků. Bude to Kocourovo nové „selfíčko“, nebo Filipovo roztomilé štěňátko? S lajky jako by se na internetu roztrhl pytel. Čím víc jich nějaká fotka nebo příspěvek má, tím spíš si myslíme, že se ostatním líbí. Jakou váhu jim ale ve skutečnosti přičítat? A opravdu každý, kdo něco lajkuje, tím chce vyjádřit, že se mu příspěvek líbí?

➡️ Doprovodné materiály k dílu V digitálním světě: Lajky na internetu

V digitálním světě: Pravda, nebo ne?

Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘.
Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než vezmu jednu z nich za svou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.

➡️ Doprovodné materiály k dílu V digitálním světě: Pravda, nebo ne?