Téma zneužívání dětí na internetu ožívá díky dokumentárnímu filmu V síti

A nevadí, že je mi dvanáct? Tuto otázku pokládaly tři herečky na falešných dětských profilech mužům, kteří je oslovili na internetu.

Tak vznikl celovečerní dokument Barbory Chalupové a Víta Klusáka, který otevírá téma zneužívání dětí na internetu. O2 bylo iniciátorem filmu a O2 Chytrá škola je hlavním partnerem preventivní kampaně a vzdělávacích aktivit, které na dokument navazují.

41 % dětí obdrželo pornografickou fotku od někoho, koho vůbec neznají. I toto děsivé číslo vzešlo z výzkumu O2 a Univerzity Palackého v Olomouci. Právě proto jsme oslovili dokumentaristy Víta Klusáka a Báru Chalupovou. Chtěli jsme od nich desetiminutové virální video upozorňující na nebezpečí, která na děti číhají online. Naším cílem bylo upozornit na to, že pokud je dítě zavřené vedle v pokoji, ještě to neznamená, že je v bezpečí. Téma ale bylo tak obsáhlé a čísla tak alarmující, že se autoři rozhodli sami vytvořit celovečerní dokumentární film.

Autor Milan Jaroš

Prostřednictvím falešných profilů a tří zletilých hereček pečlivě vybraných tak, aby vypadaly mnohem mladší, tvůrci dokumentu přibližují, s čím se na internetu setkávají děti ve věku 11–13 let. Během deseti dnů natáčení ve třech dětských pokojíčcích věrohodně postavených v ateliéru se třem dívkám ozvalo 2 458 predátorů. Příběh vrcholí na osobních schůzkách, kde se herečky setkávají s predátory tváří v tvář pod dohledem ochranky a skrytých kamer.

Po filmu přijde osvětová kampaň ve školách

Film je natočený ve dvou verzích. První celovečerní je určená široké veřejnosti. Druhá verze je kratší a vhodná pro děti už od 12ti let. Na film bude navazovat osvětová kampaň, jejímž hlavním partnerem je O2 Chytrá škola. Učitelé a žáci dostanou možnost zúčastnit se speciálních projekcí spojených s besedou s protagonistkami filmu a odborníky. 

Premiéra dokumentárního filmu V síti bude 27. února 2020 a dále dle programu kin

Přečtěte si

Bezpečné seznamování online

Seznámit se přes internetovou seznamku nebo aplikaci je dnes tak běžné, že je jimi internet doslova zaplavený. Jsou takové seznamky, které své poslání myslí vážně a ručí za kvalitu služby, ale i takové, které vás nalákají na možnost seznámení, aby se vás vzápětí pokusily připravit o peníze. 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.