Zpět na webový portál

Jak se krade přes m-platby (7/8)

Zloději ke krádeži nejčastěji použijí falešný profil někoho, koho máte v přátelích. V horším případě už někomu z vašich známých zvládli skutečný účet ukrást a teď ho používají k dalšímu podvodu. 

Tento váš „přítel“ vás následně přes Messenger osloví s prosbou o pomoc a požadavkem vašeho telefonního čísla. S číslem nakoupí přes m-platbu a požádá vás o zaslání kódu, který přijde SMSkou. Pro vytvoření věrohodného alibi využívá sociální inženýrství a historku, že kód je potřeba pro obnovu účtu na Facebooku nebo jinde, nebo útočník třeba tvrdí, že je v cizím městě a potřebuje pomoct s něčím úplně jiným. V okamžiku, kdy podvodníkovi pošlete SMS kód, přijdete o peníze. Ty se přičtou k vašemu vyúčtování za telefon u mobilního operátora. 

Útočníci vedle peněz ve velkém kradou i samotné účty na Facebooku, protože je využívají k oslovování dalších obětí. Často kradou účty dětem. Dlouhodobě se tak ve velkém děje ve hrách, jako jsou Minecraft, Fortnite, World of Tanks a další, kde děti hrají s dalšími dětmi i dospělými lidmi. Podvodníci se dostanou mezi hráče, nabízejí jim „plné verze“ her, cheaty a herní vybavení.

Rizikovou skupinou jsou i senioři, pro podobné krádeže další typická cílová skupina. Sociální inženýrství v tomto případě zahrnuje historky o ztracených penězích nebo vydávání se za nejbližší příbuzné. 

Vedle placení přes m-platby útočníci běžně využívají i prémiové (zpoplatněné) SMS, včetně toho, že si oběť nevědomky objedná opakovaný odběr zpoplatněných SMS či MMS. Škody tak mohou i v krátkém časovém období jít do vyšších tisíců korun.

V pokročilejších případech mohou útočníci zkoušet získávat údaje z vaší platební karty. Na něco takového si dávejte velký pozor. Jakmile údaje z platební karty někomu poskytnete, může z ní čerpat až do výše limitu, tedy běžně i desítky tisíc korun. Nebude k tomu potřebovat ani CVV kód na zadní straně a nakupovat budou moct, i když chráníte nákupy přes 3D Secure.
 

Videa