9 tipů pro online nákupy (2/8)
- Než někde nakoupíte, ověřte si, že nejde o podvodný eshop. Ověřte si doménu, vlastníka, kontaktní informace, smluvní podmínky, jestli je vůbec možné eshop kontaktovat a jestli neexistuje příliš krátce.
- Pokud narazíte na zázračně nízké ceny, je to jeden ze zásadních příznaků podvodu. Nikdo nebude prodávat iPhone za desetinu nebo třetinu ceny.
- Projděte si recenze na daný eshop, najděte si ho na Google či Seznamu, projděte si portál Heuréka, hledejte v diskuzních fórech a u firem pro ochranu spotřebitelů.
- Zeptejte se na zkušenosti s obchodem a produktem na svých sociálních sítích.
- Nikdy nic neplaťte předem převodem. Platební karty, PayPal a dobírka jsou bezpečnější. Platební karta a PayPal vám mohou získat peníze zpět. Dobírka zajistí, že vám alespoň něco budou muset poslat. Ale pozor, můžete dostat i krabici plnou kamení.
- U platby kartou pozor na falešné a nedůvěryhodné eshopy, které mají za cíl získat číslo platební karty a poté vás připravit o další peníze. Plaťte jen přes 3D Secure zabezpečené platební brány nebo pomocí virtuálních platebních karet. Jakmile totiž někomu dáte údaje z platební karty (včetně CCV kódu ze zadní strany), má přístup k vašim penězům.
- Pečlivě si hlídejte, co všechno vám v eshopu přidají k ceně. Řada podvodů spočívá v tom, že vám sice zboží dodají, ale k nízké ceně podvodně přidají různé další poplatky a doufají, že si nevšimnete a zaplatíte.
- U nákupu ze zahraničí pozor na nutnost zaplatit clo a DPH. Může jít o hodně vysoké částky.
- S podvodníky se ve velkém můžete setkat i u prodeje věcí na inzerát.