Zpět na webový portál

9 tipů pro online nákupy (2/8)

  1. Než pošlete peníze, přesvědčte se, že nejde o podvodný e-shop. Ověřte si doménu, vlastníka, kontaktní informace, smluvní podmínky, jak dlouho e-shop existuje a jestli je možné ho v případě potřeby kontaktovat.
  2. Zázračně nízké ceny jsou jeden ze zásadních příznaků podvodu. Nikdo nebude prodávat nový iPhone za desetinu nebo třetinu ceny.
  3. Pročtěte si recenze. Najděte si ho na Google či Seznamu, nakoukněte na Heuréku, hledejte v diskuzních fórech a u firem pro ochranu spotřebitelů.
  4. Zeptejte se na zkušenosti s obchodem a produktem na svých sociálních sítích.
  5. Nikdy nic neplaťte předem převodem. Platební karty, PayPal a dobírka jsou bezpečnější. Platební karta a PayPal vám mohou získat peníze zpět. Dobírka zajistí, že vám alespoň něco budou muset poslat. Ale pozor, můžete dostat i krabici plnou kamení.
  6. U platby kartou pozor na falešné a nedůvěryhodné e-shopy. Mají za cíl získat číslo platební karty a pak vás připravit o další peníze. Plaťte jen přes 3D Secure zabezpečené platební brány nebo pomocí virtuálních platebních karet. Jakmile totiž někomu dáte údaje z platební karty (včetně CCV kódu ze zadní strany), má přístup k vašim penězům.
  7. Pečlivě si hlídejte, co všechno vám v e-shopu připočtou k ceně. Může se stát, že vám sice zboží dodají, ale k nízké ceně podvodně přidají různé další poplatky s tím, že si jich nejspíš nevšimnete a zaplatíte.
  8. U nákupu ze zahraničí je nutné zaplatit clo a DPH. Může jít o hodně vysoké částky.
  9. S podvodníky se ve velkém můžete setkat i u prodeje věcí na inzerát.

Videa