Proč je kyberšikana tak nebezpečná (3/9)
Internetová anonymita umožňuje útočníkům vystupovat pod falešnou identitou. Pomíjivost příspěvků na sociálních sítích jako Snapchat nebo Instagram komplikují dohledání konkrétních důkazů šikany.
A co hůř, často i „nevinný” žert se v prostředí internetu, chatů a skupin může proměnit v masivní šikanu za účasti stovek i tisíců dalších lidí, klidně z celého světa.
Fotografie, videa a další zesměšňující materiály jde z internetu odstranit jen velmi těžko. Pokud se z nich stane virální hit, je to dokonce nemožné. Částí problému je i nezájem nebo neschopnost provozovatelů takový obsah ze svých stránek odstranit.
Videonahrávky, na kterých se aktéři baví útoky a vtípky na nic netušící lidi, byly zpočátku „nevinnou zábavou“. Od prostého lekání lidí nebo vtípků typu „bezedný šampon” na veřejných plážích se ale posunuly do mnohem extrémnějších rovin. A jsou šikanou.
Kvízy
Podklady ke stažení
-
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file) -
Infolist: Kyberšikana
Šikanovat někoho online je stejně špatné jako šikanovat někoho v běžném životě.
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: KyberšikanaStáhnout soubor (file)
-
Kyberšikana - metodický pokyn MŠMT k prevenci (vč. řešení)Stáhnout soubor (file)
-
Pravidla bezpečného používání internetu - příručka pro rodiče
Prevence by vždy měla začínat doma. Příručka, kterou vydala platforma E-Bezpečí při Univerzitě Palackého Olomouc.
Stáhnout soubor (file)