Zpět na webový portál

Co je to kyberšikana (1/9)

Se šikanou se většinou poprvé setkáme v dětství. Škola plná vrstevníků pro ni poskytuje ideální podmínky. Ubližování slabším, zesměšňování, krádeže svačin, vysypávání tašek a penálů. Dopouštějí se jí jednotlivci i třídní partička, často za přispění nebo tichého souhlasu zbytku třídy. Časem se většinou stupňuje, a tak bývá celkem snadno viditelná. Tedy bývala. Až do okamžiku, kdy se změnila v kyberšikanu.

Kybernetická šikana (cyberbullying) je šikana v digitálním prostředí. Stejně jako její klasická forma v reálním světě, i kyberšikana může potkat prakticky kohokoliv. Jste moc velcí, moc malí, ráčkujete, vypadáte jinak než ostatní, jste z příliš chudé nebo naopak bohaté rodiny? Až moc dobře se učíte – anebo vám to vůbec nejde? To jsou jen některé typické znaky. Spouštěčem může být ale prakticky cokoliv. Společný jmenovatel bývá nedostatek sebedůvěry oběti, její submisivita a neprůbojnost.

Děti i dospělí se mohou stát terčem šikany skrze mobil, sociální sítě, počítačové hry, chatovací aplikace, diskuzní fóra a skupiny, fotografie a videa. Cíl je jasný – ztrapnit, zesměšnit, ohrozit, zastrašit a celkově oběti ublížit. Může se taky stát, že původně sice nevhodný, ale nevinný vtip se v on-line prostředí vymkne kontrole a odstartuje šikanu i tam, kde nebyla záměrem.

Pokusy bránit se jsou u šikany a kyberšikany zásadní i pro agresory samotné. Chtějí a potřebují, aby oběť reagovala. Proto je potřeba bránit se chytře, strategicky, a zachovat chladnou hlavu.

Obrázek smutné dívky s mobilem

Kvízy