9/9 Kybernetická šikana

Co by učitelé měli vědět o kyberšikaně

Zákaz používání mobilních telefonů v době vyučování může přispět k tomu, že ke kyberšikaně není příležitost. Ale zakázat mobilní telefony řešení není. Šikana může probíhat i v počítačových hrách, které hrají mimo školu a zpravidla doma.

Kyberšikana probíhá v desítkách mobilních aplikací, o kterých dospělí často ani nevědí. Ještě víc problémů působí aplikace jako Snapchat nebo Instagram, kde nahrávané fotky, videa a stories automaticky mizí nebo se ztratí v záplavě dalších příspěvků.

Hodně důležité je, aby se i pouhé podezření začalo co nejdříve, v klidu a důsledně řešit. Čím déle šikana běží, tím horší má následky.

Neřešit kyberšikanu může mít pro školu právní dopady, stejně jako neřešit klasickou šikanu. To, že kyberšikana není vidět, neznamená, že se lze zprostit odpovědnosti.

Kyberstalking a šikana

Obtěžování a pronásledování oběti spojené s intenzivním voláním, prozváněním, psaním zpráv. Útočník se chová jako lovec a oběť je pro něj kořist.

PŘÍBĚH: Gábina chodila s Petrem. Když se s ním rozešla, Petr se s rozchodem nemohl smířit a začal ji doslova bombardovat různými zprávami. Prosil, ať se k němu vrátí, vyhrožoval jí, urážel ji, pomlouval ji před jejími známými, vyhrožoval, že sobě i jí fyzicky ublíží, obtěžoval i její rodiče a známé, neustále jí telefonoval.

Kvízy