8/9 Kybernetická šikana

Co by rodiče měli vědět o kyberšikaně

Mějte přehled o tom, s jakými aplikacemi a weby přichází vaše dítě do styku a k čemu jsou. Se stoupajícím věkem dětí to budete mít stále těžší a později skoro nemožné. Děti před vámi budou mít náskok a naučí se věci ještě lépe skrývat.

Nejvíc v tomhle případě pomáhá, když mezi dítětem a rodiči existuje důvěra a dítě se samo svěřuje v okamžiku problémů a ptá se, když něčemu nerozumí. Pokud se o technologiích a bezpečnosti budete v rodině bavit běžně, dítě nebude informace brát jako rodičovskou přednášku, ale jako prostý fakt. Dřív také rozezná pokusy o šikanu, když se s nimi pak v praxi potká.

Důležité je vědět, že nic nevyřeší, když oběti nebo útočníkovi zakážete používat internet, počítač nebo mobil. Kyberšikana se tím naopak vyeskaluje, agresor bude své útoky jen lépe maskovat a může přejít na klasickou šikanu mimo digitální svět.

Vaše dítě nemusí být jen oběť. Snadno se na šikaně může podílet, i když „jenom jako na součásti zábavy” se spolužáky. V takovém případě nepočítejte s tím, že vám to bude ochotné přiznat. Proto je důležité povídat si s dětmi nejen o tom, že může být šikanováno, ale i o tom, že může někomu ubližovat, aniž by si to třeba uvědomovalo.

Flaming a trolling

Jde o online útoky s urážlivým a vulgárním obsahem, které mají oběť vyprovokovat a vtáhnout ji do komunikace na stejné úrovni. Trollové „tapetují“ diskuzní fóra – donekonečna vkládají do diskuze stejný text.

PŘÍBĚH: Petr se nudil a brouzdal internetem, až narazil na diskuzi zaměřenou na počítačové hry. Pro pobavení začal do diskuzního fóra psát urážlivé zprávy o ostatních diskutujících, popichoval je proti sobě a útočil na ně. Nezajímalo ho téma diskuze, chtěl se jen pobavit na úkor ostatních, proto zaplavil diskuzní fórum nesmysly a nadávkami (flaming).

Kvízy