4/9 Kybernetická šikana

Jak poznáte kyberšikanu

Kyberšikana je velmi podobná klasické offlinové šikaně. Oběti šikany se zpravidla neumí bránit, bojí se a stydí se požádat o pomoc. Mezi vrstevníky je málokdy někdo brání – pokud to totiž udělá, riskuje, že se šikana obrátí i proti němu.

Navíc platí, že kybernetická šikana snadno přeroste i do šikany klasické. Šikanující jen tak nepřestanou, naopak často aktivity stupňují. Časem jim sociální sítě a mobil přestanou stačit a oběť šikany začnou napadat i tváří v tvář. Nevyhnou se někdy ani fyzickému násilí.

Kyberšikana je špatně viditelná proto, že se odehrává na sociálních sítích, v počítačových hrách nebo v mobilních aplikacích, kam většina rodičů ani pedagogů nezabrousí. Může být doprovázena posíláním SMS, prozváněním, focením a natáčením oběti na mobil, ale také třeba jenom nevhodnými a agresivními komentáři v diskuzích.

Příznaky kyberšikany

• Citové rozrušení při používání počítače a mobilních zařízení
  • Změny nálady, chování, spánku, chuti k jídlu
  • Ztráta zájmu o oblíbenou hru, aplikaci nebo počítač a telefon obecně
  • Zavírání se v pokoji, tajnůstkářství a snaha utajit své digitální aktivity
  • Stranění se rodiny, přátel, spolužáků a školních aktivit
  • Nervozita nebo nezájem při notifikaci na počítači a mobilu
  • Vyhýbání se diskuzi o sociálních sítích, chatech, spolužácích, škole nebo počítačových hrách
  • Větší neochota pustit rodiče do mobilu nebo na počítač

Když se útočník snaží vyprovokovat oběť k reakci, kterou pak nahraje, jde také o šikanu. Nahrávku může zneužít k vydírání nebo ji pro pobavení zveřejnit na internetu.

PŘÍBĚH: Dva žáci 9. třídy, Marek a Libor, se snažili během hodiny vyprovokovat učitelku češtiny Marii. Když učitelka situaci nezvládla, tajně ji natočili na mobil a záznam umístili na YouTube. Nahrávku vidělo přes 70 000 uživatelů. Učitelka se o její existenci dozvěděla, až když se na ni přišli zeptat rozčílení rodiče.

Kvízy