1/9 Kybernetická šikana

Úvod do tématu

Se šikanou se většinou poprvé setkáme v dětství a škola plná vrstevníků pro ni poskytuje ideální podmínky. Ubližování slabším, vysmívání se, zesměšňování, krádeže svačin, vysypávání tašek a penálů. Je páchaná jednotlivci i třídní partičkou, velmi často za přispění nebo tichého souhlasu dalších spolužáků. Šikana bývala alespoň poměrně snadno viditelná. Až do okamžiku, kdy se změnila v kyberšikanu.

Kybernetická šikana (cyberbullying) je šikana v digitálním prostředí. Děti i dospělí se mohou stát jejím terčem skrz svůj mobil, sociální sítě, počítačové hry, chatovací aplikace, diskuzní fóra a skupiny, fotografie a videa. Cíl je jasný – ztrapnit, zesměšnit, ohrozit, zastrašit a celkově oběti ublížit.

Pokusy bránit se jsou u šikany a kyberšikany zásadní i pro agresory samotné, chtějí a potřebují, aby oběť reagovala. Proto je potřeba se šikaně bránit chytře, strategicky, a zachovat chladnou hlavu.

Obrázek smutné dívky s mobilem

Kvízy