Zpět na webový portál

Co jsou algoritmy sítí (1/6)

Ať už vám třeba Facebook tvrdí cokoliv, sociální sítě nejsou zdarma. Pro nikoho. Jejich provozovatele stojí vývoj miliony, inzerenti na nich utrácejí za reklamu a my za jejich používání platíme svým časem a pozorností. Aby tohle všechno fungovalo, provozovatelé nás na sítích potřebují mít co nejčastěji a udržet nás tam co nejdelší dobu. K tomu používají algoritmy.

Algoritmy sociálních sítí se stále učí. Každým vaším kliknutím i tím, že naopak na něco nekliknete. Teoreticky může algoritmus předpověď ženino těhotenství dřív, než to ví ona sama, jen na základě jejího chování na sociálních sítích a internetu. Proto se vám stává, že se s přáteli bavíte o robotickém vysavači, a jen co zapnete počítač, vyskočí na vás. Nebojte, sítě vás neodposlouchávají, jen vědí, co chcete, ještě dřív, než to víte vy.      

Algoritmy sociálních sítí navíc nikdy nezapomínají, pamatují si o vás všechno od chvíle, kdy jste si na nich založili účet. Nezmatete je ani tím, když si účet vytvoříte na fiktivní jméno a udáte jiné pohlaví. Vaše chování a zájmy vás brzy prozradí. V cílení příspěvků a reklam, které u vás mají největší šanci uspět, jim navíc pomáhají cookies, které spojují sociální sítě s vašimi oblíbenými webovými stránkami a dokáží vás sledovat napříč celým internetem.       

Podklady ke stažení

Videa