Zpět na webový portál

Bezpečné používání e-mailu (3/4)

Váš e-mail je jedna z věcí, kterou si musíte co nejvíce chránit. Důvody jsou hlavně dva – pokud někdo získá přístup do vaší e-mailové schránky, tak se za vás může vydávat a také zjistí vše, co jste si kdy s kým psali.

Druhý důvod je ovšem stejně nepříjemný – dotyčný získá okamžitě přístup i ke všem službám, kde e-mail používáte pro přihlášení. Prostě si pošle žádost o nové heslo a okamžitě se tak dostane kamkoliv.

Jak tedy bezpečně pracovat s e-mailem?

  1. Vedle unikátního a bezpečného hesla je velmi důležité si přihlašování chránit dvoufázovým ověřením.
  2. Ke svým e-mailům máte obvykle přístup z počítače, mobilu i tabletu, a je proto potřeba chránit i přístup do těchto zařízení.
  3. Pokud máte e-maily přístupné přes webové rozhraní (G-mail, Office365, Seznam.cz) je lepší s nimi pracovat přes web než si je stahovat do počítače.
  4. Stejně jako u jiných online služeb platí, že přístup do vašeho e-mailu nedávejte nikomu cizímu.
  5. Dávejte si velmi pozor na to, na co budete v došlé poště klikat. Viry, malwary a ransomwary se dnes šíří zásadně přes e-maily. Neotevírejte neznámé přílohy, používejte antivirus a antimalware. Nejste-li si jisti, tak přílohu prostě neotevírejte.
  6. Nenechte se nachytat na spam, hoaxy, phishing (rhybaření) a další formy podvodných e-mailů. Rozhodně se nerozpakujte takové e-maily nahlašovat na Úřad pro ochranu osobních údajů. 
  7. U zásadních e-mailů si ověřujte identitu odesílatele i pravost e-mailu. Než se například rozhodnete něco zaplatit na účet uvedený v e-mailu, ověřte si jak účet, tak odesílatele. Pamatujte, do políčka odesílatele je možné vyplnit cokoli.
  8. E-mailem neposílejte hesla, údaje o platebních kartách, čísla účtů v bankách a důvěrné údaje vůbec.

Kvízy

Podklady ke stažení

Videa