10 tipů na zabezpeční dat (2/4)
- Mějte vždy aktuální verzi prohlížeče.
- Hlídejte si, že brouzdáte přes https a ne přes http. Ještě bezpečnější to může být s pomocí VPN (virtuální privátní síť).
- Buďte obezřetní, jaká rozšíření a nástroje (add-ony) si do prohlížeče přidáváte.
- Ukládání hesel do prohlížeče je užitečné, ale některá hesla byste do něj nikdy neměli ukládat, například ta do e-mailu nebo do internetového bankovnictví.
- Nespouštějte nic, o čem nevíte, co to je. Virus, malware nebo ransomware (program, který vám paralyzuje počítač a nutí vás zaplatit) se často skrývají právě na takových místech.
- Mít kvalitní antivirové a antimalwarové programy je nutnost. Pokud nevíte, které vybrat, můžete zvolit z žebříčků těch nejlepších pro aktuální rok, které uveřejňují odborné počítačové servery a magazíny.
- Odstraňte Flash a Javu, blokujte vyskakovací okna a vypněte automatické vyplňování formulářů.
- Chraňte si soukromí ještě víc pomocí blokátorů, tedy pomůcek, které aktivně blokují pokusy třetích stran o sledování uživatele, jinými slovy doplňky a blokátory šmírovacích skriptů a reklam, jako je napřklad Ghostery.
- Svůj prohlížeč nepůjčujte dalším lidem. V počítači návštěvám založte další profil. Pokud to nejde, můžete jim otevřít okno "hosta".
- Odhlašujte se a nepovolujte automatická přihlášení, obzvlášť ne na počítačích, které může používat i někdo další.
Kvízy
Podklady ke stažení
-
Metodický rádce pro učitele: Jak chránit svá dataStáhnout soubor (file)
-
Infolist: Jak nastavit mobilní telefon
Svému dítěti dřív nebo později mobil pravděpodobně pořídíte, ať chcete nebo ne. Než přístroj vybalíte z krabičky, zjistěte, jak ho od začátku co nejlépe zabezpečit.
Stáhnout soubor (file) -
Pravidla bezpečného používání internetu - příručka pro rodiče
Prevence by vždy měla začínat doma. Příručka, kterou vydala platforma E-Bezpečí při Univerzitě Palackého Olomouc.
Stáhnout soubor (file)