2/4 Jak chránit svá data, počítač a mobil

10 tipů na zabezpeční dat

Illustration
  1. Mějte vždy aktuální verzi prohlížeče (Internet Explorer nicméně rozhodně nelze doporučit ani aktualizovaný na nejnovější verzi).
  2. Hlídejte si, že brouzdáte přes https a ne přes http. Ještě bezpečnější to může být s pomocí VPN (virtuální privátní síť).
  3. Buďte obezřetní, jaká rozšíření a nástroje (add-ony) si do prohlížeče přidáváte.
  4. Ukládání hesel do prohlížeče je užitečné, ale některá hesla byste do něj nikdy neměli ukládat, například ta do e-mailu nebo do internetového bankovnictví.
  5. Nespouštějte nic, o čem nevíte, co to je. Virus, malware nebo ransomware (program, který vám paralyzuje počítač a nutí vás zaplatit) se často skrývají právě na takových místech.
  6. Mít kvalitní antivirové a antimalwarové programy je nutnost. Pokud nevíte, které vybrat, můžete zvolit z žebříčků těch nejlepších pro aktuální rok, které uveřejňují odborné počítačové servery a magazíny.
  7. Odstraňte Flash a Javu, blokujte vyskakovací okna a vypněte automatické vyplňování formulářů.
  8. Chraňte si soukromí ještě víc pomocí blokátorů, tedy pomůcek, které aktivně blokují pokusy třetích stran o sledování uživatele, jinými slovy doplňky a blokátory šmírovacích skriptů a reklam, jako je napřklad Ghostery.
  9. Svůj prohlížeč nepůjčujte dalším lidem. V počítači návštěvám založte další profil. Pokud to nejde, můžete jim otevřít okno hosta.
  10. Odhlašujte se a nepovolujte automatická přihlášení, obzvlášť ne na počítačích, které může používat i někdo další.

Kvízy

Podklady ke stažení

Videa

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.