4/4 Jak bezpečně na Wi-Fi

Školní a firemní Wi-Fi

Firemní a školní sítě by neměly umožňovat přístup komukoli bez hesla. Měly by také hlídat, že ti kdo jsou připojení, síť nezneužívají – nepřenášejí nadměrné množství dat, nepokoušejí se háčkovat další zařízení, nestahují či nešíří nelegální obsah (filmy, hudby, software).

Pokročilejší pravidla pro Wi-Fi sítě ve firmách a ve školách

1. Omezte možnosti správy routeru – ke správě by se neměl dostat nikdo nepovolaný. Nesmí být přístupná zvenčí (z internetu).
  2. Hlídejte pečlivě DNS servery, které používají vaše routery.
  3. Můžete se pokusit zabezpečit síť tím, že připojení bude možné pouze pro zařízení na základě MAC adres. Pamatujte ale, že MAC adresy je možné zfalšovat.
  4. Pokročilejší software pro detekci útoků či podivných věcí dějících se na sítí vám pomůže ochránit router.
  5. Samotný router by neměl být snadno přístupný fyzicky.
  6. Praktičtější bude používat 5 GHz Wi-Fi, ale možná bude nutné zůstat i u starší 2.4 GHz variant.
  7. Přístup pro návštěvníky by měl být pomocí samostatné Wi-Fi sítě, která neumožní přístup do vnitřní firemní sítě.

Wi-Fi ve škole je vlastně firemní síť a je potřeba zajistit její bezpečný a spolehlivý provoz především pro účely výuky. Na základních školách by nekontrolovaná školní Wi-Fi měla být k dispozici pro žáky v minimálním rozsahu. Na středních a vysokých školách už tato omezení tak striktní být nemusí.

Pro školní Wi-Fi je určitě potřeba důsledně monitorovat provoz a hlídat, na jaké stránky děti a studenti vstupují. V tom může pomoct služba O2 Managed Wi-Fi se svým nadstavbovým portálem O2 Captive.

Variantou může být oddělená síť pro žáky a oddělená síť pro pedagogy, návštěvníky a zaměstnance školy. Rozhodně nezapomeňte nastavit pravidla pro používání školní Wi-Fi ve školním řádu.

Pokud jste pokročilejší uživatelé, tak se tahle pravidla hodí i pro vaši domácí síť.