Zpět na webový portál

Zveřejňování lidí na internetu (5/8)

Podle občanského zákoníku jsou fotka, video a dokonce i zvukový záznam hlasu, na kterých je osoba poznat, považovány za osobní údaje podobně jako jméno nebo rodné číslo. A tak se s nimi musí i zacházet. 

V praxi to znamená, že pokud si na oslavě uděláte selfie se dvěma svými přáteli, správně byste měli mít souhlas každého jednoho z nich, že fotku můžete postovat na svém Facebooku nebo Instagramu. Přátelé a rodina vás nejspíš k soudu nepoženou, ale do problému se můžete dostat, pokud zveřejníte fotky cizích lidí. 

Jako příklad si vezměme oblíbenou stránku peopleofwalmart.com, která slouží k pobavení a zobrazuje fotky většinou ne úplně šťastně oblečených lidí nakupujících v obchodech amerického řetězce Walmart. I když většina aktérů je vyfocená zezadu a nejde je poznat, najdou se tu i fotky obličejů. A to už je problém hlavně proto, že fotky jsou cokoli jen ne lichotivé.   

Podobně je na tom instagramový účet Hot Dudes Reading, který zveřejňuje obrázky náhodných přitažlivých mužů, kteří si čtou v MHD. Ačkoli je účet jistě pozitivně laděný (a málokterý vyfocený muž si bude stěžovat zrovna na nálepku přitažlivého milovníka knih), všem mužům je jasně vidět do obličeje a fotky byly zveřejněny bez jejich, často i vědomí, natož svolení. V případě účtu Hot Dudes Reading vstupuje do hry ještě fakt, že autoři profilu vydali knihu obsahující fotografie mužů, čímž na jejich fotkách navíc vydělávají.     

Podklady ke stažení