Zpět na webový portál

Autorské právo a stahování (5/6)

Stahovat z internetu můžete cokoli – fotky, videa, hudbu, audio- i e-knihy, hry, software nebo texty. Ale jen pro osobní potřebu. Bez souhlasu autora nebo vydavatele (u knih, filmů a hudby) je ale nesmíte jakkoli sdílet. Tím se myslí dokonce i to, že stažený film půjčíte kamarádovi na flashce nebo si z internetu stáhnete cizí fotku do pracovní (děti a žáci do školní) prezentace, referátu apod. 

ŘEŠENÍ: stáhnout si fotku, video nebo hudbu, které jsou k dispozici na placených nebo i neplacených foto-, video- a audiobankách. Nebo autora na internetu vypátrat a požádat ho o souhlas. 

Autora fotky nebo videa vám může pomoct najít funkce Reverse Image Search (pro obrázky) nebo Reverse Video Search (pro videa), kterou má dokonce i sám Google. Ta vám dokáže dohledat, na jaké stránce a v jakém kontextu se video nebo fotka poprvé objevily na internetu. U první zmínky je nejpravděpodobnější, že je zveřejnil sám autor.

Streamování a stahování vs. torrent 

Pokud seriál nebo film sledujete online přes placenou streamovací službu (jako jsou naše O2 TV, dále Netflix, Apple TV, HBO, Disney+ atd.), pak si můžete být jisti, že se díváte na legální program a že za každé vaše zhlédnutí dostanou tvůrci filmu spravedlivou odměnu a vy tím autorský zákon neporušujete.)   

POZOR: Pokud si ale film nebo seriál stáhnete z úložiště, kde sice třeba také zaplatíte, například za rychlost stahování, z takového „podnikání“ nemají tvůrci filmů, vydavatelů atd vůbec nic. Úložiště se s tvůrci nimi o své zisky nedělí. Tváří se totiž, že vlastně vůbec neví, že většina dat v jejich úložišti jsou nelegálně sdílené filmy, které tam někdo nahrál v rozporu s autorským zákonem.

Stejně nefér je to při stahování dat (videa, hudba, software atd.) pomocí tzv. torrentových stránek. Torrent funguje tak, že zatímco stahujete data, zároveň je také odesíláte dalším uživatelům.

Kvízy

Podklady ke stažení

Videa