11 tipů na bezpečné zacházení s hesly (2/3)
✅ Dejte si tu práci s vytvořením originálního hesla pro každý účet. Především pro ty klíčové, jako je e-mail, Facebook nebo internetové bankovnictví.
✅Hlídejte si, jestli přihlašovací údaje opravdu zadáváte pouze tam, kam máte. Phishing (česky rhybaření) je metoda sociálního inženýrství, která vás může zmást k zadání přihlašovacích údajů na úplně jiném webu, než kam patří. Phishingové útoky například běžně vytvoří kopii přihlašovacích stránek internetového bankovnictví.
✅ Své přihlašovací údaje nikdy nedávejte nikomu cizímu. Pamatujte si, že provozovatel webu, aplikace či softwaru vaše heslo nejenom nepotřebuje, ale také vám ho nemůže říct – nemá a nesmí ho mít uložené v databázi. K přihlašování se ve skutečnosti používá jenom matematický „otisk“ vašeho hesla – z toho původní heslo zjistit ani nejde.
✅ Pokud jste s nějakou službou, programem či aplikací přestali pracovat, tak se odhlaste. Platí to zejména tam, kde počítač nebo zařízení mohou použít další lidé. Ve škole, v práci, v kavárně. Výjimkou může být váš domácí počítač, ale i tam možná budete chtít být opatrní, pokud k němu mají přístup děti.
✅ Nenechte internetový prohlížeč pamatovat si hesla, pokud není počítač přímo a jenom váš. Ani ten by si ale neměl pamatovat zásadní hesla, jako je heslo k vašem e-mailu či do internetového bankovnictví.
✅ Hesla se neposílají e-mailem ani chatem. Bezpečné příliš není ani poslání přes SMS. Vždy se může najít někdo, kdo takhle k heslu získá přístup.
✅ Hesla si nepište nikam, kde je možné si je volně přečíst. Nepatří na lepicí lísteček na váš monitor, není vhodné je ukládat v souboru v počítači. S výjimkou toho, že použijete šifrování, a soubor s hesly je tak zabezpečený proti neoprávněnému přístupu.
✅ Pravidelná změna hesla je nebezpečný mýtus, za který se jeho tvůrce již celému světu omluvil. Heslo si měňte pouze tehdy, pokud je k tomu důvod – zejména pokud došlo k jeho prozrazení.
✅ Heslo vám může ukrást i virus v počítači, pro který se používá označeni keylogger (zaznamenává stisky klávesnice). Chraňte si počítač, notebook i telefon antivirovým softwarem. Bezpečnostní otázky jsou velmi častý důvod hacknutí účtů, nikdy na ně nedávejte reálné odpovědi. Něco si vymyslete nebo dejte jako odpověď další unikátní heslo.
✅ Snažte se používat správce hesel, které vytvoří unikátní a složité heslo a zapamatují si ho za vás. Můžete v nich mít stovky hesel, aniž by bylo potřeba si je skutečně pamatovat. Některé umí i varovat, pokud se vaše hesla objevila v seznamu uniků.
✅ Všude, kde je to možné a tvůrci webu nebo aplikace to umožňují, používejte dvoufázové ověření.
Podklady ke stažení
-
Infolist: Bezpečné heslo
Jsou tvůj e-mail, Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat a další appky zabezpečené, nebo taky děláš tyhle chyby?
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: Bezpečné heslo
Metodický námět na výukové aktivity k tématu bezpečné heslo. Cílem výukových aktivit je připomenout si zásady počítačové bezpečnosti – především pak zásady pro tvorbu bezpečného hesla, rozeznávání a nakládání s viry atd.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file)