Úvod do tématu (1/3)
Heslo je jedna z těch nejčastěji podceňovaných věcí v oblasti bezpečnosti. Přitom jsou to právě hesla, která ochraňují účty na internetu, v počítačích a mobilních aplikacích před krádeží informací a peněz.
Hesla se vždy používají v kombinaci s e-mailem nebo přihlašovacím jménem (login ID, login name), které bývá poměrně jednoduché zjistit. Heslo tak bývá jedinou ochranou proti tomu, aby vám někdo ukradl účet na Facebooku, dostal se do Minecraftu či Fortnite, pronikl do internetového bankovnictví, napadl vaši domácí wi-fi, e-mailovou schránku apod.
Pokud někdo cizí získá vaše heslo a vy nemáte všechny služby, na kterých toto heslo používáte, chráněné dvoufázovým ověřením, tak se zloděj dostane všude, kde jste heslo použili. A co hůř, pokud získá zároveň heslo a přístup k vašemu e-mailu, má tak přístup prakticky ke všem službám, do kterých jste se pod tímto e-mailem zaregistrovali. Prostě si na každé z těchto služeb pošle žádost o nastavení nového hesla a přihlásí se. Pojďme se proto společně naučit, jak se těmto problémům vyhnout.
Podklady ke stažení
-
Infolist: Bezpečné heslo
Jsou tvůj e-mail, Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat a další appky zabezpečené, nebo taky děláš tyhle chyby?
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: Bezpečné heslo
Metodický námět na výukové aktivity k tématu bezpečné heslo. Cílem výukových aktivit je připomenout si zásady počítačové bezpečnosti – především pak zásady pro tvorbu bezpečného hesla, rozeznávání a nakládání s viry atd.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file)