Zpět na webový portál

Smutné případy kyberstalkingu a stalkingu (4/4)

Sadistický stalker Petr H. víc než dva roky pronásledoval svou kolegyni. Psal jí výhrůžné e-maily a SMSky, špehoval ji, fyzicky ji napadal, zničil jí auto. Za to byl odsouzen ke 250 hodinám veřejně prospěšných prací. Pro jejich neplnění mu byl trest změněn na 125 dnů vězení. Nástup trestu si Petr H. odložil kvůli špatnému psychickému stavu. Oběť na agresora opakovaně upozorňovala policii a příběh zveřejnila. Marně.

  • Důsledek: Petr H. ubil svou oběť před jejím domem čtyřkilovou větví. Za to byl odsouzen k 15 letům vězení.

Padesátiletý stalker Štefan Z. obtěžoval o 20 let mladší ženu. Vulgárně ji urážel, špehoval, naháněl autem, bombardoval SMSkami a nechtěnými pozornostmi. Nakonec vyhrožoval likvidací ženy i jejího partnera. Za 7 měsíců ji telefonicky kontaktoval nejméně ve 498 zjištěných případech, například:
„Podívej se, ty špinavá couro, ještě jednou uvidím měšťáky u svého auta, tak se ten tvůj dozví o tvých úchylárnách. To, co bylo doteď, byl jen pionýrský tábor, teď zažiješ peklo. Zničím tě, ode dneška tě bude sledovat chlap, i kdyby mě to mělo stát sto tisíc. Nebudu šetřit nikoho, ani bratra, ani rodiče, zničím tě.“

  • Důsledek: Stalker byl odsouzen ke dvěma letům odnětí svobody za vydírání a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci.

Studenta Tomáše K. z Mostu několik let pronásledovala jeho obdivovatelka Barbora K. a její matka. Ta se rozhodla, že udělá vše pro to, aby dceři „ulovila“ vyhlédnutého partnera. Barbora mu psala desítky SMSek denně, zahlcovala ho e-maily, nechávala před jeho dveřmi dárky. Ať šel kamkoli, pronásledovala ho. Na ulici se s ním snažila srovnat krok, aby to alespoň vypadalo, že k sobě patří. Neustále mu opakovala, že ho miluje nebo že ho nenávidí:
„Podívej se, s kým tady dneska je. Jestli to není příbuzná, tak je to teda pěkná šereda. Teda Tomáši, za takovouhle štětku jsi vyměnil moji Báru? To je hrůza. Vždyť se podívej, jakou má zlatou kabelku, jako nějaká štětka z E55.“

  • Důsledek: Tomáš se nemůže nijak bránit, protože stalkerky ho fyzicky nenapadly, nevydíraly ho ani vůči němu nespáchaly jiný trestný čin, který by popisoval trestní zákoník.

Podklady ke stažení