2/4 Online hry

10 pravidel pro hraní online her

1. Sledujte čas trávený hraním her. Jak na počítači a konzolích, tak na mobilním telefonu. A klidně stanovte celkový čas, který je denně pro hry vyhrazený. Kolik hodin, od kdy a hlavně do kdy, může dítě hrát. Přidejte systém motivace, například omezení doby hraní při zhoršení prospěchu, návrat ke hraní, když si známky napraví.
  2. Vhodnost nebo nevhodnost her je těžké posuzovat. Také budete narážet na to, že hry určené zrovna pro dítě vašeho věku, ho zásadně nebaví. Neobávejte se možného negativního vlivu „stříleček“, děti ve většině případů dokáží odlišit herní postavy a scénáře od skutečného života.
  3. Dítěti hry nezakazujte. Pokud nebude moct hrát hry, které hrají jeho spolužáci, ocitne se ve stavu sociálního vyloučení a bude zoufale hledat způsoby, jak hrát mimo domov, aby obhájilo svou pozici v kolektivu.
  4. Je potřeba sledovat, s kým dítě při hraní her komunikuje. Chaty v hrách jsou prostorem pro kyberšikanu, pokusy o okrádání i pro predátory snažící se od dětí získat například obnažené fotografie nebo videa. Nebudou se štítit výhrůžek ani vydávání se za správce hry.
  5. Jde o digitální svět, takže hrozí riziko zavlečení virů do počítače nebo mobilu.
  6. Hraní her může být pro dítě často frustrující. Musí čelit neúspěchům, setká se s hráči, kteří podvádějí, ve hře může být běžně okradeno o herní předměty. Na něco takového dítě nebývá připravené.
  7. Řada her umožňuje (a mnohdy i dost vyžaduje) placení za herní předměty, herní čas, lepší vybavení nebo další postup. Samotná hra je často placená a je možné o ni přijít jednoduše tak, že někdo získá přístup k účtu hráče.
  8. Pokud můžete hrát s dítětem stejnou hru, může to být velmi užitečné. Doporučujeme.
  9. O hrách se s dětmi bavte. Nechte si jednotlivé hry ukázat a vysvětlit. Dítě bude mít radsot z vašeho zájmu a vy zase přehled.
  10. Pozor na hraní her na mobilech. Řada z nich je postavená tak, že se hráč musí každých pár desítek minut vracet. Hry často používají push notifikace, tedy takové, které na sebe samy upozorňují na displeji mobilu. Takové hry snadno udělají závislého na hře dospělého, natož dítě.