3/5 Zabezpečení sociálních sítí

Jak nastavit soukromí na Facebooku

Facebook je nejrozšířenější sociální síť. Ve vyspělých zemích ji používá až 80 % internetové populace a v Česku je to stejné. I když už děti a mládež Facebook tolik neláká a odcházejí stále častěji na Instagram, Snapchat, WhatsApp apod., stále patří k nejrozšířenějším sociálním sítím. A je tedy užitečné vědět, co dodržovat s ohledem na soukromí a bezpečí.

1. Chraňte si přihlašovací údaje k Facebooku ideálně dvoufázovým ověřením, minimálně alespoň silným heslem, které nikdo nezná.
  2. Facebook vaše soukromí nechrání, informace o vás přímo i nepřímo prodává dalším firmám, cíli podle nich reklamu. Opakovaně také selhal i v tak prosté věci, jako je zabezpečení účtů. Cokoliv na Facebook nahrajete, umisťujete do veřejného prostoru a nikdy nevíte, kdo všechno se k informacím dostane. Facebooku proto nedávejte žádné osobní informace.
  3. Podle pravidel Facebooku musíte používat skutečné jméno a příjmení. Co už ale nemusíte, je zadávat skutečné datum narození, mít v profilové fotce váš obličej, založit si účet pod vámi používaným skutečným e-mailem a dát Facebooku vaše telefonní číslo.
  4. Facebook nemá žádného správce, v případě potíží není možné nikoho kontaktovat, provozovatelem je americká společnost, neexistuje žádná zákaznická podpora.
  5. Viditelnost příspěvků můžete omezit na veřejné nebo třeba „jenom pro přátele“. Nikdy ale nevíte, kdo se kdy dostane i k vašim neveřejným příspěvkům.
  6. Na Facebooku si můžete s dalšími uživateli chatovat – Messenger je dnes samostatná aplikace, ale stále je součástí Facebooku. Ani vaše zprávy z chatu de facto nejsou soukromé. Minimálně se k nim může dostat někdo, kdo vám ukradne účet.
  7. Do přátel si nepouštějte cizí lidi. Podvody a okrádání na Facebooku jsou založené právě na tom, že někoho cizího pustíte do přátel. Často se schovaného pod falešnou identitou. Rozhodně si vypněte viditelnost, koho máte v přátelích.
  8. Setkáte-li se s otravnými lidmi, podvody a falešnými účty, nahlaste je. Facebook sice málokdy cokoliv ověřuje, ale má automatizované mechanismy, které při vyšších počtech nahlášení zasahují.
  9. Na Facebooku platí, že žádné fotky jsou nejlepší fotky. Z fotek Facebook pozná, kde jste byli, a masivně využívá rozpoznávání obličejů.
  10. Nepoužívejte Facebook pro přihlašování k dalším službám, vždy si pro ně zakládejte účet pomocí e-mailu a unikátního hesla. Pokud vám někdo hackne účet na Facebooku, získá totiž přístup k dalším službám.

Pokud vaše děti Facebook nemají a nechtějí, je to částečně dobrá zpráva. Na druhou stranu, je známo, že i když Facebook nemáte, stejně na něm zpravidla máte vytvořený stínový profil.