Zpět na webový portál

Facebook – jak nastavit soukromí (3/9)

Aktuálně nejrozšířenější sociální síť. Ve vyspělých zemích ji používá až 80 % internetové populace a v Česku je to stejné. I když už děti a mládež Facebook tolik neláká a odcházejí na Instagram, Snapchat, WhatsApp, Tik Tok apod., Facebook pořád patří k nejrozšířenějším sociálním sítím. Proto užitečné vědět, co na něm dodržovat s ohledem na soukromí a bezpečí.

1. Chraňte si přihlašovací údaje k Facebooku ideálně dvoufázovým ověřením, minimálně aspoň silným heslem, které nikdo nezná.
  2. Facebook vaše soukromí nechrání, informace o vás přímo i nepřímo prodává dalším firmám, cíli podle nich reklamu. Opakovaně selhal i v tak prosté věci, jako je zabezpečení účtů. Cokoliv na Facebook nahrajete, umisťujete do veřejného prostoru a nikdy nevíte, kdo všechno se k informacím dostane. Facebooku proto nedávejte žádné osobní informace.
  3. Podle pravidel Facebooku musíte používat skutečné jméno a příjmení. Co už ale nemusíte, je zadávat skutečné datum narození, mít v profilové fotce obličej, založit si účet pod skutečným e-mailem a uvést svoje telefonní číslo.
  4. Facebook nemá žádného správce. V případě potíží není možné nikoho kontaktovat, provozovatelem je americká společnost, neexistuje žádná zákaznická podpora.
  5. Viditelnost příspěvků můžete omezit na veřejné nebo „jen pro přátele“. Nikdy ale nevíte, kdo se kdy dostane i k vašim neveřejným příspěvkům.
  6. Na Facebooku můžete s dalšími uživateli chatovat – Messenger je dnes samostatná aplikace, pořád je ale součástí Facebooku. Ani vaše zprávy z chatu de facto nejsou soukromé. Minimálně se k nim může dostat kdokoliv, kdo vám ukradne účet.
  7. Do přátel si nepouštějte cizí lidi. Podvody a okrádání na Facebooku jsou založené právě na tom, že si do přátel přidáte někoho cizího. Rozhodně si vypněte viditelnost, koho máte v přátelích.
  8. Pokud se setkáte s otravnými lidmi, podvody a falešnými účty, nahlaste je. Facebook sice málokdy cokoliv ověřuje, ale má automatizované mechanismy, které při vyšších počtech nahlášení zasahují.
  9. Žádné fotky jsou nejlepší fotky. Z fotek Facebook pozná, kde jste byli, a masivně využívá rozpoznávání obličejů.
  10. Nepoužívejte Facebook pro přihlašování k dalším službám. Vždycky si pro ně zakládejte účet pomocí e-mailu a unikátního hesla. Pokud vám někdo hackne účet na Facebooku, získá přístup k dalším službám.

Pokud vaše děti Facebook nemají a nechtějí, je to částečně dobrá zpráva. Na druhou stranu – i když Facebook nemáte, stejně na něm nejspíš máte vytvořený stínový profil. Ani to nemusíte vědět.

Videa