3/3 Jak mluvit s dětmi o online bezpečí

Pár shrnujících rad aneb Jak na to

Ne vše na internetu je pravda
Naučte děti, ať se chodí ptát a nedůvěřují všemu, co na internetu vidí. Hodí se ve vhodném věku naučit je znát hodnotu peněz i to, že drahé věci není dost dobře možné získávat zcela zdarma. Rizika finančních škod přes M-platby řešte omezením nebo zákazem u operátora a platební karty si chraňte ideálně přes 3D Secure.

Bezpečně s mobilním telefonem
Nastavte si pravidla. Nenechávejte děti hrát si s mobily před spaním a v noci. Sledujte, co na telefonu dělají, jak často a s kým si píší a co dělají v aplikacích. Vypněte M-platby a všechna čísla na rodinné příslušníky uložte do kontaktů, aby bylo jasné, které hovory dítě smí a mělo by přijmout.

Velmi důsledně kontrolujte fotografie a videa v telefonu, s kým dítě komunikuje na sociálních sítích a chatovacích aplikacích. Telefon chraňte proti krádeži i ztrátě. K tomu patří i nutnost naučit děti, že by neměly telefony používat například v tramvaji a na dalších rizikových místech.

Sociální sítě, chatovací aplikace a hry
Dětem na prvním stupni základní školy nedávejte do rukou hesla a naučte se pravidelně sledovat, co kde na sítích dělají. Hlavně s kým se setkávají v online chatech, s kým hrají hry, kam píší komentáře, jakých diskuzí se účastní, co na sítě dávají. Důvěru mezi vámi a dítětem doporučujeme budovat od začátku a kontinuálně, později ji budete velmi potřebovat, aby se dítě v případě problémů či nejasností nebálo zeptat a požádat o pomoc.

Kyberšikana
Učte děti, že je špatné ubližovat slabším, jak důležité je si všímat, když někdo někoho šikanuje. Ve skutečném i online světě. Děti by měly vědět, že pokud něco takového uvidí, mají to říct dospělým – ve škole učitelům, doma rodičům. Že nejde o žalování, ale že je dobré se poradit s někým starším. A že slabším je správné pomáhat.

Kvízy

Videa