2/3 Jak mluvit s dětmi o online bezpečí

6 tipů jak si získat důvěru

1. Vytvářejte komunikační okénka
Pokud vám představa, jak děti posadíte a povedete s nimi vážný rozhovor na téma bezpečí nebo sex, přijde děsivá, tak věřte, že jim také. Ušetřete všechny trápení a navykněte si s dětmi povídat si o čemkoli možném kdykoli a kdekoli, na to přijde řeč. Ideální je třeba společná procházka nebo když vám děti pomáhají v domácnosti. V takových chvílích si už povídáte, nenápadně tak můžete do konverzace zahrnout zajímavosti o internetu a nebezpečích, která jsou s ním spojená. Děti často přijdou s tématem samy, nevyhýbejte se mu a berte ho naopak jako příležitost.

TIP: Naučte se s dětmi mluvit o online světě stejně, jako se jich při cestě domů ptáte „co bylo dneska ve škole” a „jaké bylo jídlo ve školní jídelně“. Podstatně užitečnější budou dotazy na to, jaké nové video viděli na YouTube nebo co zajímavého bylo na Instagramu.

2. Používejte příběhy a příklady
Sami víte, že si mnohem víc zapamatujete příběh, který vám někdo vyprávěl, než nudnou teorii. Abyste to měli snazší, najdete v kapitolách na tomto webu i konkrétní příklady (třeba hoaxů nebo kyberšikany) a příběhy skutečných lidí, kteří doplatili na sexting nebo jinou neopatrnost v online světě.

TIP: Stáhněte si materiály dole pod jednotlivými tématy. Poslouží jako ideální parťáci s nápovědou při rozhovorech se žáky i vašimi dětmi doma.

3. Cizí člověk je cizí i online
Naučte děti, že cizí člověk online je ještě nebezpečnější než cizí člověk na ulici. Zatímco sexuální predátor v reálném světě na sebe nemůže vzít podobu kamaráda, ve virtuálním světě mu k tomu stačí falešný účet na sociální síti a informace, které na ní o sobě dítko prozradilo. Naučte děti, že na internetu a sociálních sítích se s cizími lidmi nebavíme. A pokud nás někdo cizí kontaktuje, nebojíme se o tom říct rodičům nebo někomu blízkému a nechat si poradit.

4. Nazývejte věci pravým jménem
Nevyhýbejte se termínům a tématům jen proto, že se o nich moc nemluví nebo máte pocit, že se pro děti nehodí. I dítě předškolního věku může znát slova jako pedofil, sexuální predátor nebo sexting, stejně jako že nemá s nikým cizím nastupovat do auta. Je totiž vždy lepší o nebezpečích vědět dřív, než se s nimi setkáme. Nemluvení o věcech, které jsou nehezké, nedělá svět bezpečnější. Naopak vytváří prostor pro to, aby se špatné věci snáz děly.

5. Nepodceňujte vliv vrstevníků
Jak bude vaše dítko růst, kamarádi a spolužáci budou mít na jeho chování a názory čím dál větší vliv. A nepočítejte s tím, že vždy budou zajedno s vámi. Také jsou pro něj jedním z hlavních zdrojů informací, které si u vás možná bude ověřovat a tím si testovat vaši důvěryhodnost. Nenechte dítě tápat v polopravdách, které mohou být i nebezpečné, a získejte si jeho důvěru tím, že nebudete pravdu zaobalovat do pohádek. Naučte dítě, že mu vždy říkáte věci tak, jak jsou, a bude za vámi pro informace a rady chodit samo.

TIP: Pokud vaše dítě najednou zjistí, že „fakt ale strašně moc” potřebuje nový a samozřejmě drahý mobil, bude to právě kvůli sociálnímu tlaku jeho okolí. Důvěra v komunikaci vám v takových chvílích pomůže vysvětlit mu, proč ho třeba nedostane. Také můžete vyzkoušet nechat dítě na přístroj šetřit z kapesného, aby poznalo hodnotu peněz a zboží.

6. Buďte aspoň o krok napřed a jděte příkladem
Těžko můžete své děti chtít poučovat o hoaxech, když sami přeposíláte řetězové e-maily, sdílíte facebookové posty bez rozmyslu a vlastně ani sami úplně nevíte, co hoax je. Vzdělávejte především sami sebe, snáz se vám bude mluvit o věcech, které znáte z vlastní zkušenosti. Pročtěte si kapitoly a stáhněte si materiály o zabezpečení počítače, mobilu, e-mailu, svých sociálních sítí atd. Budete překvapení, co všechno jste nevěděli a kolik chyb sami děláte.

Můžete se své dítě snažit naučit nebo odnaučit cokoli, nakonec si ale nejspolehlivěji osvojí právě to, co děláte vy sami. Zakazovat dítěti internet a pak na něm trávit každou volnou chvilku je neúčinné a vlastně i pokrytecké. Využijte toho, že pro své dítě jste největším vzorem právě vy.

Kvízy

Videa