Úvod do tématu (1/6)
S příchodem internetu se svět informací zásadně změnil. Umožnil vznik nekonečného množství blogů, vlogů a webů, které mnohdy fungují stejně jako klasická média. Ale jejich obsah je čistě osobní a žádná instituce ho nereguluje.
Kdokoliv se může stát vydavatelem. To nakonec přineslo setření hranice mezi zprávou a komerčním sdělením, nekontrolovatelné šíření nepravd a vznik manipulativních webů. Situaci neprospívá ani to, že právě dezinformační weby dlouhodobě pozici skutečných médií zpochybňují a budují vůči nim nedůvěru.
Dopátrat se pravdu, nebo přinejmenším alespoň poznat lež, se tak stává obtížnější a ne lehčí, jak se kdysi věřilo. Přesto, znalost základních mechanismů, která média (seriózní, bulvární i ta podvodná) pro šíření zpráv používají, je dobrý způsob jak začít.
Kvízy
Podklady ke stažení
-
Infolist: Média a jejich způsoby
Máš radši dobré zprávy, nebo ty špatné? Dá se médiím věřit? Kde je pravda? Nauč se rozlišovat nestranné zprávy od těch manipulativních.
Stáhnout soubor (file) -
Metodická příručka pro lekce mediální výchovy
Základní škola Pozořice připravila v rámci svého projektu v grantovém programu O2 Chytra škola metodiku k mediální výchově.
Stáhnout soubor (file)