4/6 Fake news a hoaxy

Hoax

Illustration

Hoax je cizí slovo pro podvod, výmysl, podvrh, často i poplašnou zprávu. Původní hoaxy málokdy měly za cíl uškodit, spíše šlo o zábavu. Jejich tvůrce se bavil vymýšlením něčeho, co se poté řetězově šířilo. Jeden z hoaxů byla i poměrně všeobecně známá „Modrá velryba”, při které údajně mládež plnila různé úkoly, které se stupňovaly až k sebevraždě. Záliba v mystifikacích očividně není novodobá záležitost, hoaxy vznikly už v 17. století.   

Některé hoaxy jsou až absurdní a zneužívají se jako nástroj fake news. Sem patří například hoax o tom, že se gumičky do vlasů vyrábějí z použitých kondomů a šíří HIV. Nebo třeba to, že Jan Werich se v roce 1938 v Rozhlase vyjadřoval k Mohamedánům.

Některé hoaxy mohou být i nebezpečné, například jeden letitý tvrdí, že když na Facebooku do komentáře napíšete své heslo, tak se nahradí hvězdičkami.

Na hoaxech je nejvíc nepříjemné a nebezpečné, že jsou schopné se masově šířit. V dřívější době hlavně jako řetězové e-maily, dnes spíš po sociálních sítích.

V českém jazyce je dostupný velmi povedený web www.hoax.cz, který se hoaxům věnuje, v zahraničí jsou to pak například internetové prohlížeče www.hoax-slayer.com, www.hoaxbuster.com či www.hoaxes.org.

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.