3/6 Fake news a hoaxy

Fake news

Illustration

​​​​​Webové články a příspěvky na sociálních sítích, které se tváří jako zpravodajství, ale šíří výmysly nebo polopravdy, se označují jako fake news (doslova falešné zprávy).

Jsou postavené na lžích a výmyslech, v mnoha případech jsou dílem cizích zpravodajských služeb, které se tak snaží ovlivňovat veřejné mínění, například i přímo volební výsledky. Fake news jsou zveřejňované na pochybných dezinformačních webech a sdílené pod falešnými účty na sociálních sítích.  

Neklamným znakem, že jste narazili na fake news, je například tvrzení, že „oficiální média o tom nepíší“ (nemohou, protože o lžích nepíší) nebo „co když je to pravda“ (není a nebývá těžké si to ověřit). Stejně tak jako časté využívání skutečných událostí, které jsou ale pozměněny, například když se fotografii nebo videu přisoudí úplně jiný význam. Typickou větou u falešných či zkreslených zpráv bývá také „píšeme bez cenzury“.

Jen na české dezinformační scéně působí téměř čtyřicet webů, které jsou buď přímými tvůrci dezinformací a manipulací, anebo „jen“ přebírají svůj obsah od stejně laděných platforem.

Šíření fake news může být někdy trestné, řada z nich jsou poplašné zprávy a pomluvy. Lidé, kteří šíří fake news, si často neuvědomují, že se stávají nástroji cizích zpravodajských služeb, nebo prostě někoho, kdo je zneužívá pro dosažení vlastních cílů. Navíc 6 z 10 lidí sdílí a šíří články, které nečetli, jen podle titulku. Přitom právě podvratné weby nebo bulvární média umí s názvy článků zacházet nejobratněji.    

Většinu fake news je snadné odhalit. Stačí se podívat na skutečné seriózní zpravodajství (veřejnoprávní i soukromé) a porovnat popis události na více zdrojích. Běžné je i to, že fake news je už dávno odhalena a vyvrácena, stačí si přes internetový vyhledávač najít potřebné informace. Na internetu je navíc řada webů, které se tématu fake news věnují – vyvracejí je, rozkrývají zdroje i důvod existence.

O webech české dezinformační scény se dočtete mimo jiné v článcích na stránkách FORUM24Evropské hodnoty nebo třeba Lupa.cz

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.