6/6 Fake news a hoaxy

Tipy pro rodiče a učitele

Pokud jako rodiče narazíte na hoax nebo fake news, je to pro vás skvělá příležitost ukázat dětem praktické příklady. Často se o nich píše i v médiích. Pokuste se vybírat takové, které budou odpovídat věku dítěte. Přeci jen zájem o zpravodajství jako takové je u dětí velmi malý.

Je důležité naučit děti, že mají odpovědnost za to, co sdílí na sociálních sítích. Je to jedna z věcí, která dospělé populaci v Česku chybí, protože je to neměl kdo naučit. Nedělejte tedy stejnou chybu. Hoaxy mohou být často i nebezpečné, o to větší máme důvod děti naučit, jak je poznávat a ověřovat.

Ve školách určitě neuškodí, když žákům vysvětlíte, co jsou to fake news weby a jaké konkrétně se v Česku vyskytují. Příklady těch nejabsurdnějších zpráv budou fungovat nejlépe. Nabízí se při tom i skvělá příležitost děti naučit pokročilé použití Googlu, zejména zpětné vyhledávání fotografií a videí.