4/5 Zdraví v kyberprostoru

Vliv technologií na zdraví

Illustration

Modré světlo
Nepodceňujte vliv digitálních technologií na zdraví dospělých ani dětí. Už déle se například řeší, že modré světlo vyzařované displeji může vést k poruchám spánku, ohrožuje zrak a zrychluje i stárnutí pokožky. Neuškodí, když děti nebudete alespoň hodinu před spaním vůbec pouštět k mobilním telefonům, tabletům a počítačům.

Nedostatek pohybu
Příliš sezení u počítače a mobilu zákonitě znamená málo pohybu. Závažné potíže způsobené dlouhým vysedáváním u počítače zpravidla nejsou na první pohled znatelné a často se objevují až s odstupem. Kromě správného sezení je potřeba myslet i na pravdielné přestávky. Anebo rovnou vypnout počítač a najít si čas na jakýkoliv druh pohybu (cvičení, běh atd.).

Schopnost komunikovat
Stále ještě není úplně jasné, jestli chatování má tak negativní vliv na vyjadřovací schopnosti, jak se někteří odborníci domnívají. Chatovací aplikace nahrazující reálnou komunikaci s lidmi mají údajně vliv i na snižující se schopnost dospívajících mezi sebou komunikovat a seznamovat se.

Kvízy

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.