Zpět na webový portál

Rizika sextingu (4/5)

Láska až za hrob?

Sexting se od posílání sexuálně motivovaných zpráv rozšířil i na posílání fotek a videí. Což může být poměrně neškodná zábava mezi partnery a zamilovanými lidmi. Problém zpravidla nastává v okamžiku, kdy se dva rozejdou nebo nepohodnou. Často se jeden z nich nerozpakuje pečlivě schované nahé či jinak citlivé fotky a videa partnera zneužít. Od vydírání až po zveřejnění na internetu nebo poskytnutí médiím.

Vše je dohledatelné

Lidé při sextingu často spoléhají na sliby aplikací, že to, co posílají, si druhá strana nemůže uložit nebo že se obsah po čase sám smaže. Někteří nad tím ani neuvažují. Před lety se tohle ukázalo jako zásadní problém u Snapchatu, který údajně dočasné fotky neničil, a ty se pak dostaly do rukou hackerům. Hackeři zveřejnili na internetu fotky milionů lidí včetně jejich telefonních čísel.

Přijaté fotky v mobilních aplikacích je navíc možné vždy uložit, minimálně tak, že si příjemce udělá screenshot.

Nikdy nevíte, jak bude s fotkami naloženo

Sexting je problematický v tom, že kdykoli někomu posíláte fotografie nebo video, nevíte, jak s nimi naloží. Zamezit tomu nemůžete. Vyhnout se tomu ale můžete jednoduše tak, že žádný takový materiál nebudete posílat.

Kontrola v nedohlednu

V online prostředí snadno ztratíme kontrolu nad šířeným materiálem, fotky a videa po internetu kolují i desítky let. Sexting může poškodit vaši prestiž a způsobit dokonce ztrátu zaměstnání. Navíc se v rámci sextingu můžete stát pachateli přestupků a trestných činů (výroba, přechovávání, šíření dětské pornografie, ohrožování výchovy dítěte, nově např. navazování nedovolených kontaktů s dítětem, sexuální nátlak apod.) Sexting je součástí kyberšikany, kybergroomingu a dalšího rizikového chování v online prostředí.

 

 

Podklady ke stažení